Józef Zapędzki to legenda polskiego sportu strzeleckiego. Przede wszystkim był dwukrotnym mistrzem olimpijskim i pierwszym w historii Polakiem, który zdobył złoto w strzelectwie. Jego koronną konkurencją był pistolet szybkostrzelny 2x30 strzałów do sylwetek z odległości 25 metrów. Łącznie wystąpił na igrzyskach pięciokrotnie.

Józef Zapędzki to legenda i wielka gwiazda polskiego sportu strzeleckiego. Jego koronną konkurencją był pistolet szybkostrzelny 2x30 strzałów i w tej konkurencji odniósł swoje najwieksze osiągniecia, którymi było dwukrotne zdobycie mistrzostwa Olimpijskiego w Meksyku (1968) i Monachium (1972). Pięciokrotnie startował w Igrzyskach Olimpijskich (od Tokio 1964 do Moskwy 1980). Był także srebrnym medalistą Mistrzostw Świata (Wiesbaden 1966) oraz brązowym medalistą Mistrzostw Europy (w Suhl w 1971). W konkurencji pistoletu dowolnego (Pdw) na dystansie 50 m był brązowym medalistą mistrzostw świata w drużynie (w Wiesbaden w 1966 wraz z Rajmundem Stachurskim, Józefem Frydlem i Henrykiem Siekiem). Był też mistrzem Europy w strzelaniu z pistoletu centralnego zapłonu (Bukareszt 1965) oraz srebrnym (drużynowo) i dwukrotnie brązowym (indywidualnie i drużynowo) brązowym medalistą Mistrzostw Europy w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego (Ppn). Dwadzieścia trzy razy zdobywał tytuł mistrza Polski.

Przez większość kariery reprezentował WKS Śląsk Wrocław. Po zakończeniu kariery sportowej był trenerem strzelectwa za granicą. Przez dwa lata uczył WF-u w szkole. Był także taksówkarzem we Wrocławiu. Następnie zamieszkał w Łazach. W 2011 roku został Członkiem Honorowym Klubu Strzelectwa Pneumatycznego Jura LOK w Łazach. 

Cześć Jego Pamięci!!!