W dniach 18-19 marca 2023 roku odbyły się Otwarte Mistrzostwa Wielkopolski w strzelaniu z pistoletu i karabinu pneumatycznego. Po raz pierwszy areną zmagań była hala na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, a same zmagania odbyły się w trakcie imprezy targowej Euro Target Show, organizowanej przez MTP. Z uwagi na dużą liczbę zgłoszeń niezbędne było zaktualizowanie programu zawodów, na które zgłosiła się rekordowa liczba zawodniczek i zawodników z całego kraju. 

Organizatorami mistrzostw, w których udział w rywalizacji wzięło przeszło 200 zawodniczek i zawodników z ponad 30 polskich klubów, w tym Kadry Narodowej PZSS, byli Wielkopolski Związek Strzelectwa Sportowego oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie (Grupa MTP). Sponsorem strategicznym była firma KOLBA.pl - myślistwo, strzelectwo, outdoor, a bezpośrednim wykonawcą tego złożonego zadania, jak co roku - Rawicki Klub Sportowy „BOCK” Rawicz, z Ryszardem Kapłonem na czele – kierownikiem zawodów. Sędzią głównym zawodów był doświadczony sędzia klasy państwowej Arkadiusz Szymanek a przewodniczącym RTS - Przewodniczący Kolegium Sędziów WZSS sędzia, klasy państwowej Krzysztof Mączka. Delegatem Technicznym Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego - sędzia klasy międzynarodowej - Zbigniew Pakuła. Patronat nad zawodami objął Polski Związek Strzelectwa Sportowego.

Zmagania rozgrywane były na urządzeniach elektronicznych SIUS, których ustawiono aż 44. Konkurencje pneumatyczne są ujęte w programie Igrzysk Olimpijskich. Zawodnicy strzelali w 4 kategoriach wiekowych open: młodzik, junior młodszy, junior i senior. Wszystkie kategorie miały formę otwartą – bez podziału na płeć i po 40 strzałów każda. 

To dziewiąta edycja tej imprezy. Mistrzostwa zostały ujęte w kalendarzu centralnym PZSS a udział w nich wzięło kilku byłych i obecnych olimpijczyków. Zmagania rozpoczęły się o godzinie 9.00 i trwały do późnego popołudnia. Kwalifikacje wyłoniły zwycięzców poszczególnych kategorii wiekowych z których do Super Finału w karabinie kwalifikowało się: 3 najlepszych seniorów, 3 najlepszych juniorów i 3 najlepszych juniorów młodszych, a w pistolecie najlepsi w kwalifikacjach - 4 najlepszych seniorów, trzech najlepszych juniorów i 3 najlepszych juniorów młodszych. 

Podczas kilkugodzinnej rywalizacji wyłoniono Mistrzów Wielkopolski oraz 2 zwycięzców Super Finałów, którzy z imprezy „wyjechali na rowerach” – głównej nagrody rzeczowej.  Zwycięzcy otrzymali także inne nagrody ufundowane przez sponsorów oraz oczywiście najważniejsze - medale oraz tytuły Mistrzów Wielkopolski. Czołowi zawodnicy mistrzostw zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami, statuetkami i pucharami. 

Podczas zaciętej rywalizacji wyłoniono 8 Mistrzów Wielkopolski oraz 2 zwycięzców Super Finałów. 

Super Finały o Puchar Prezesa Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego i Grupy MTP:

Karabin: DUDEK Izabela LOK Tarnów

Pistolet: MACUR Barbara GWARDIA Zielona Góra

W Mistrzostwach Wielkopolski, w poszczególnych kategoriach open, najlepszymi okazali się::

10m KARABIN PNEUMATYCZNY 40 SENIORZY OPEN

1. STANKIEWICZ Aneta ZAWISZA Bydgoszcz

2. PIOTROWSKA Julia ŚLĄSK Wrocław

3. DUDEK Izabella LOK Tarnów

10m KARABIN PNEUMATYCZNY 40 JUNIORZY OPEN

1. SKARUPSKA Dominika GWARDIA Zielona Góra

2. TKACZ Tymoteusz GWARDIA Zielona Góra

3. MAXIMOV Valeriy GWARDIA Zielona Góra

10m KARABIN PNEUMATYCZNY 40 JUNIORZY MŁODSI OPEN

1. BŁAŻEJCZAK Amelia GWARDIA Zielona Góra

2. HOFFMANN Aleksandra GRUNWALD Poznań

3. ZIELONKO Emilia GWARDIA Zielona Góra

10m KARABIN PNEUMATYCZNY 40 MŁODZICY OPEN

1. KACZMAREK Julia GWARDIA Zielona Góra

2. CIEŚLAK Jeremi GWARDIA Zielona Góra

3. JANAS Wiktoria BURSZTYN Kalisz

10m PISTOLET PNEUMATYCZNY 40 SENIORZY OPEN

1. NOWAK Marek IGLICA Warszawa

2. CZEKAJ Jakub WAWEL Kraków

3. BOREK Julita DWÓR GRUNWALDZKI Poznań

10m PISTOLET PNEUMATYCZNY 40 JUNIORZY OPEN

1. MACUR Barbara GWARDIA Zielona Góra

2. KOZŁOWSKI Stanisław DWÓR GRUNWALDZKI Poznań

3. HADAŚ Artur KBS Pszczyna

10m PISTOLET PNEUMATYCZNY JUNIORZY MŁ.OPEN

1. DZIURDZIA Jakub ŚLĄSK Wrocław

2. ŁUSZCZEK Kornelia GWARDIA Zielona Góra

3. KORKOSZ Oliwier BURSZTYN Kalisz

10m PISTOLET PNEUMATYCZNY 40 MŁODZICY OPEN

1. DUPLII Viktoria PETARDA Kraków

2. SHKURENKO Yelyzaveta GRUNWALD Poznań

3. SPIK Antonina DWÓR GRUNWALDZKI Poznań 

Celem zawodów była popularyzacja i upowszechnianie oraz rozwój strzelectwa sportowego w gminach i powiatach głównie z terenu wielkopolski. Zawody miały formę otwartą i ukierunkowane były na wyłonienie Mistrzów we wszystkich kategoriach wiekowych: młodzik (13-15 lat), junior młodszy (16-17 lat), junior (18-20 lat) oraz seniorzy. Były także treningiem i sprawdzianem dla zawodników kadry narodowej, a dla najmłodszych zawodników okazją do nabycia doświadczenia i podniesienia umiejętności. 

Dla dużej większości zawodników, były to pierwsze „poważne” zawody, podczas których zdobyto klasy sportowe lub osiągnięto rekordy życiowe. Również start w tych zawodach dla wielu strzelców był formą „przetarcia się” w realiach profesjonalnych zawodów, albowiem warunki do strzelania były świetne i w niczym nie odbiegały od strzelnic przygotowywanych na Mistrzostwa Świata lub Europy. Dla młodych zawodników start w tych zawodach był mocno stresujący, tym bardziej, że po każdym strzale monitory informowały zawodników, które miejsce aktualnie zajmują w klasyfikacji indywidualnej, a telebimy i ogromny monitor informowały o bieżącym przebiegu rywalizacji. 

Na zakończenie mistrzostw – w niedzielę, odbyły się „Strzelania promocyjne” z udziałem chętnych oraz zawodników kadry Polski. Tutaj już rozgrywano pełne „Olimpijskie” konkurencje po 60 strzałów. Na zakończenie rywalizacji odbyły się również dwa „Super Finały” o Puchar Prezesów PZSS i Grupy MTP. 

Karabin

1. SZUTKO Aleksandra KALIBER Białystok

2. DUDEK Izabella TKS LOK Tarnów

3. KOMOROWSKA Katarzyna SPOŁEM Łódź 

FINAŁ o Puchar Prezesa Grupy MTP

1. PIOTROWSKA Julia ŚLĄSK Wrocław

2. DUDEK Izabella LOK Tarnów

3. ŁUKASZYK Rafał ZAWISZA Bydgoszcz 

Kwalifikacje wygrali:

Pistolet 

1. KLEPACZ Katarzyna LEGIA Warszawa 

2. BOREK Julita DWÓR GRUNWALDZKI Poznań 

3. KOREJWO Agnieszka FLOTA Gdynia

FINAŁ o Puchar Prezesa PZSS

1. KOZŁOWSKI Stanisław DWÓR GRUNWALDZKI Poznań

2. BOREK Julita DWÓR GRUNWALDZKI Poznań

3. WAGNER Filip GRUNWALD Poznań

Ponadto podczas mistrzostw odbył się pokaz strzelań dynamicznych w formule IDPA (International Defense Pistol Association), zorganizowany przez Klub Sportowy "KLUB STRZELECKI DEFENDU" z Poznania. IDPA to międzynarodowa sportowa federacja strzelań obronnych. Polega na bezpiecznym ostrzeliwaniu celów na dystansach od 5 do 30m. Strzela się statycznie, w ruchu a także w niestandardowych postawach. Część strzelań odbywa się tylko z 1 ręki (słabej lub silnej) z użyciem różnorakich technik. Podczas zmagań dostępne było dla uczestników Targów, pokazowe strzelnie IDPA, gdzie instruktorzy Klubu Strzeleckiego DEFENDU z Poznania, przedstawili zasady strzelań w tej formule. W Polsce to rozwijająca się gałąź strzelectwa, która przyciąga coraz większą rzeszę strzelców. 

Mistrzostwa Wielkopolski w strzelaniach pneumatycznych 2023 - Rezultaty (.pdf)

Euro Target Show 2023 - Puchar Prezesa PZSS i Grupy MTP - strzelania pokazowe konkurencji olimpijskich - Rezultaty (.pdf)

Przeczytaj także - "Podsumowanie Euro Target Show 2023"