W dniach od 22 do 27 lipca 2019 roku, na obiektach w Zielonej Górze i Poznaniu, rozgrywano XXV Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich - LUBUSKIE 2019. Województwo wielkopolskie, w klasyfikacji województw, zajęło w tej imprezie VI miejsce, zdobywając 91 pkt, tyle samo co reprezentacja województwa lubuskiego, która zajęła V miejsce, wyprzedzając nas dzięki lepszej klasyfikacji medalowej. Klasyfikację tę wygrało woj. mazowieckie (141 pkt), przed woj. pomorskim (127 pkt) i woj dolnośląskim (101 pkt). Na czwartym miejscu sklasyfikowano woj. podlaskie (101 pkt). Dużym zaskoczeniem jest brak w szóstce najlepszych województw, woj. kujawsko - pomorskiego, które zdobywając 90 pkt zostało sklasyfikowane na siódmym miejscu, ustępując o 1 pkt lubuskiemu i wielkopolskiemu.

Zawodnicy naszych klubów zdobyli dwa medale: srebrny - BOBKIEWICZ Nikodem z MKS DIANA Poznań w konkurencji SKEET 100 juniorzy młodsi oraz brązowy - KOZŁOWSKI Stanisław SKS DWÓR GRUNWALDZKI Poznań w konkurencji 10m Pistolet pneumatyczny 50 strzałów - juniorzy młodsi.

Najlepiej spośród wielkopolskich klubów zaprezentowali się zawodnicy SKS DWÓR GRUNWALDZKI w Poznaniu, którzy zdobywając łącznie 31 pkt, zostali sklasyfikowani wśród klubów, na 10 pozycji. 7 miejsce wśród klubów zajął KSS LOK BURSZTYN w Kaliszu (17 pkt), 22 miejsce przypadło Sekcji Strzeleckiej WKS GRUNWALD w Poznaniu (12 pkt), na 24 sklasyfikowano UKS LESNA Leszno (11 pkt), 27 miejsce przypadło klubowi MKS DIANA w Poznaniu (9 pt), 29 miejsce - GKS GRYF Grodzisk Wielkopolski (7 pkt), na 37 miejscu zawody zakończył RKS BOCK Rawicz (4 pkt). Żadnego punktu do klasyfikacji klubowej nie zdobyli natomiast zawodnicy SS BELLONA w Kaliszu. Klasyfikację tę wygrał UKS KALIBER Białystok (101 pkt), przed ZKS GWARDIA Zielona Góra (91 pkt) i CWZS ZAWISZA Bydgoszcz - Klub Strzelecki (90 pkt).

Ponieważ ZKS Gwardia Zielona Góra, nie posiada obiektu, na którym można rozgrywać strzelania do rzutków, ta część Finału OOM w roku 2019 odbywała się na Strzelnicy Myśliwskiej LIZAWKA w Poznaniu, a jej organizatorem był Myśliwski Klub Sportowy DIANA w Poznaniu. W tej części zawodów wzięło udział 6 klubów, reprezentujących trzy województwa. Trzy spośród nich, to kluby z Wielkopolski: MKS DIANA w Poznaniu, RKS BOCK w Rawiczu i KSS LOK BURSZTYN w Kaliszu. Inne województwa były reprezentowane przez: CWKS LEGIA Warszawa - mazowieckie oraz WKS ŚLĄSK Wrocław i BARYS Ząbkowice Śląskie - dolnośląskie. Najlepszym klubem w strzelaniu ze strzelby gładkolufowej została CWKS LEGIA Warszawa. W klasyfikacji województw, w strzelaniu do rzutków, wygrało województwo mazowieckie, przed wielkopolskim i dolnośląskim.

Poniżej przedstawiamy miejsca zdobyte przez zawodników z wielkopolskich klubów oraz ich dorobek punktowy we współzawodnictwie dzieci i młodzieży, składający się na wynik łączny klasyfikacji województw:

50m Karabin sportowy 3x30 strzałów - juniorzy młodsi

14. ŚNIEŻEK Hubert GRUNWALD Poznań (wynik 799) - 4 pkt
26. ŻUREK Grzegorz GRUNWALD Poznań (wynik 785) - 2 pkt
29. BARTOSIK Jakub BURSZTYN Kalisz (wynik 755)
31. SOBOTA Mikołaj LESNA Leszno (wynik 753

50m Karabin sportowy 3x30 strzałów - juniorki młodsze

16. NOWAK Adrianna BURSZTYN Kalisz (wynik 815) - 4 pkt
37. CZARNEK Natalia BELLONA Kalisz (wynik 744)

10m Karabin pneumatyczny 50 strzałów - juniorzy młodsi

13. ŻUREK Grzegorz GRUNWALD Poznań (wynik 492,1) - 4 pkt
20. SOBOTA Mikołaj LESNA Leszno (wynik 481,9) - 3 pkt
23. ŚNIEŻEK Hubert GRUNWALD Poznań (wynik 480,6) - 2 pkt
39. BARTOSIK Jakub BURSZTYN Kalisz (wynik 468,2)

10m Karabin pneumatyczny 50 strzałów - juniorki młodsze

20. NOWAK Adrianna BURSZTYN Kalisz (wynik 496,0) - 3 pkt
38. CZARNEK Natalia BELLONA Kalisz (wynik 481,1)

10m Pistolet pneumatyczny 50 strzałów - juniorzy młodsi

3. KOZŁOWSKI Stanisław DWÓR GRUNWALDZKI Poznań (wynik 464) - brązowy medal - 6 pkt