height=

4 września 2021 roku, na strzelnicy KS Tarcza Szamotuły w miejscowości Mutowo, odbyły się „IV Otwarte Mistrzostwa Wielkopolski w strzelaniu z Broni Historycznej Centralnego Zapłonu”. Zmagania pod patronatem Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego, zorganizował Klub Strzelecki „Tarcza” Szamotuły. Rozegrano 3 konkurencje: pistolet (rewolwer), karabin oraz pistolet wojskowy (pistolet maszynowy). Zasady rywalizacji były równe dla wszystkich konkurencji. Postawa strzelecka stojąc, dystans 50 metrów, 20 strzałów, (po 10 do tarczy 23P i TS4) w czasie 20 minut na całą konkurencję wraz z ładowaniem amunicji, która to czynność w niektórych egzemplarzach nie jest łatwa. Każda jednostka broni, aby mogła być zakwalifikowana do udziału w zawodach, musiała być co najmniej półwieczna i w stanie dokładnie takim, w jakim opuściła fabrykę. Podczas zawodów dominowały jednostki klasyczne - karabiny: Mauser, Mosin, Lee Enfield, Karol Gustaw i Schmidt Rubin. Najstarszym karabinem z jakiego strzelano był Karol Gustaw z 1905 roku.  W konkurencji broni krótkiej strzelano z Nagantów, Waltherów, Makarowów i Tetetek. Najstarszym w tej kategorii był Luger z 1916 roku. Strzelano także z pistoletów wojskowych, zwanych potocznie PM (pistolet maszynowy). Największym powodzeniem w tej konkurencji cieszyła się „Pepesza”, (najstarsza pochodziłz z 1943 roku), oraz PPS Wz-43, Beretty i Suomi. 

Rywalizowano o tytuły Mistrza, Wicemistrza i Drugiego Wicemistrza Wielkopolski a także o okazały Puchar Prezesa WZSS Tomasza Pawlaka w Strzeleckim Trójboju Historycznym. Ten piękny i prestiżowy puchar dla najbardziej wszechstronnego zawodnika zawodów (na pucharową klasyfikację składała się suma wyników uzyskanych we wszystkich konkurencjach) wygrał, broniąc zeszłorocznego sukcesu, Rafał Stemporowski z KŻR LOK Jastrząb Swarzędz. 

Wielkopolskie Tytuły Mistrzowskie w 2021 zdobyli:

Pistolet/Rewolwer:

- Mistrz Wielkopolski  KRZYSZTOF DOLATA 
- Wicemistrz Wielkopolski  RAFAŁ STEMPOROWSKI 
- Drugi Wicemistrz  TYMOTEUSZ BARBUZIŃSKI 

Karabin:

- Mistrz Wielkopolski  RAFAŁ STEMPOROWSKI
- Wicemistrz Wielkopolski  PIOTR NIEMCZYK 
- Drugi Wicemistrz  ZBIGNIEW DŁUGI 

Pistolet wojskowy:

- Mistrz Wielkopolski  PAWEŁ BARBUZIŃSKI
- Wicemistrz Wielkopolski  PIOTR NIEMCZYK 
- Drugi Wicemistrz  TYMOTEUSZ BARBUZIŃSKI

Puchar Prezesa WZSS:

1. miejsce  RAFAŁ STEMPOROWSKI
2. miejsce  TYMOTEUSZ BARBUZIŃSKI
3. miejsce  PAWEŁ BARBUZIŃSKI

Zawody odbyły się dzięki zabiegom środowiska kolekcjonerów, pasjonatów i miłośników broni kolekcjonerskiej - wojskowej, historycznej i zabytkowej. Zarząd WZSS dziękuje organizatorom za sprawne przeprowadzenie zawodów oraz stworzenie przyjaznego klimatu rywalizacji w sportowym duchu i na najwyższym poziomie wojewódzkim. Zawodnikom gratulujemy osiągniętych wyników i zapraszamy za rok na kolejną edycję zawodów.

Komunikat klasyfikacyjny IV Mistrzostwa Wielkopolski w strzelaniu z Broni Historycznej 2021 (.pdf)