W ostatnią sobotę czerwca bieżącego roku, na strzelnicy w Mutowie, odbyły się zawody strzeleckie. Były to Mistrzostwa Wielkopolski w Strzeleniu z Broni Historycznej Centralnego Zapłonu. Zmagania pod patronatem Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego, zorganizował Klub Strzelecki „Tarcza” Szamotuły. Rozegrano konkurencje: pistolet, karabin oraz pistolet wojskowy. Zasady rywalizacji były równe dla wszystkich konkurencji. Postawa strzelecka stojąc, dystans 50 metrów, 20 strzałów - 10 do tarczy 23P i 10 do tarczy TS4, czas - 20 minut. Każda jednostka broni, aby mogła być zakwalifikowana do udziału w zawodach, musiała być co najmniej sześćdziesięcioletnia i w stanie dokładnie takim, w jakim opuściła fabrykę. Podczas zawodów dominowały jednostki klasyczne, tj. karabiny: Mauser, Mosin, Karol Gustaw. Najstarsza broń jaka pojawiła się na zawodach to Schmidt Rubin z 1906 roku.  W konkurencji broni krótkiej strzelały: Naganty, Walthery P-38, TT-Wz33 a najstarszym egzemplarzem był Luger z 1916 roku. Ponadto strzelano z pistoletów wojskowych. Największym powodzeniem cieszyła się „Pepesza” najstarsza z 1944 roku oraz PPS Wz-43.

Rywalizowano o tytuły Mistrza, Wicemistrza i Drugiego Wicemistrza Wielkopolski a także okazały Puchar Prezesa WZSS Tomasza Pawlaka w Strzeleckim Trójboju Historycznym, dla najbardziej wszechstronnego strzelca zawodów. Na pucharową klasyfikację składała się suma wyników uzyskanych we wszystkich konkurencjach.

Wielkopolskie Tytuły Mistrzowskie A.D. 2018 zdobyli:

Pistolet historyczny centralnego zapłonu:

  1. Mistrz Wielkopolski  ARKADIUSZ KORNOWICZ
  2. Wicemistrz Wielkopolski  ADAM KRZYŻANIAK
  3. Drugi Wicemistrz  RAFAŁ STEMPOROWSKI

Karabin historyczny centralnego zapłonu:

  1. Mistrz Wielkopolski  GRZEGORZ GRUCHALSKI
  2. Wicemistrz Wielkopolski  JANUSZ OLSZYK
  3. Drugi Wicemistrz  ARKADIUSZ KORNOWICZ

Historyczny pistolet wojskowy centralnego zapłonu:

  1. Mistrz Wielkopolski  LUCJAN KALKA
  2. Wicemistrz Wielkopolski  ARKADIUSZ KORNOWICZ
  3. Drugi Wicemistrz  RAFAŁ MATCZUK

Puchar Prezesa WZSS:

1. miejsce  ARKADIUSZ KORNOWICZ
2. miejsce  RAFAŁ STEMPOROWSKI
3. miejsce  ADAM KRZYŻANIAK

Mistrzostwa odbyły się dzięki zabiegom środowiska kolekcjonerów, pasjonatów i miłośników broni kolekcjonerskiej - wojskowej, historycznej i zabytkowej. Będą one cyklicznie co roku umieszczane w kalendarzu zawodów strzeleckich i rozgrywane na klubowej strzelnicy KS Tarcza Szamotuły.

Zarząd WZSS dziękuje organizatorom za sprawne przeprowadzenie zawodów oraz stworzenie przyjaznego klimatu rywalizacji w sportowym duchu i na najwyższym, wojewódzkim poziomie.

Zredagował: Adam Krzyżaniak

Zapraszamy do galerii zdjęć z zawodów na związkowym Facebook`u

KOMUNIKAT Z ZAWODÓW (.pdf)