Poznań, dnia 19 kwietnia 2010 r.

 


Protokół
Walnego Zebrania Sprawozdawczego Delegatów
Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu
z dnia 19 kwietnia 2010 r.

W dniu 19 kwietnia 2010 r. o godz. 1630, w siedzibie Wojskowego Klubu Sportowego „GRUNWALD” w Poznaniu przy ul. Promienistej 27, odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu, zwołane przez Zarząd Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu, na podstawie Uchwały nr 6 z dnia 25 lutego 2010 r.

W posiedzeniu wzięli udział delegaci 19 podmiotów zrzeszonych w WZSS, zgodnie z podziałem dokonanym na podstawie Uchwały Zarządu nr 5 z dnia 16 lutego 2009 r (lista obecności – załącznik 1). Spośród 56 delegatów na zebranie przybyło 41, nieobecni to 15 osób z następujących klubów:

  • BASZTA Ostrzeszów  1 osoba,
  • BELLONA Kalisz  1 osoba,
  • BURSZTYN Kalisz  1 osoba,
  • DIANA Poznań  1 osoba,
  • DWÓR GR. Poznań  1 osoba,
  • GŁOMIA Krajenka  1 osoba,
  • IC Piła   1 osoba,
  • KOPERNIK Konin   1 osoba,
  • LESNA Leszno  2 osoby,
  • LOZS Leszno   3 osoby,
  • TARCZA  96 Poznań 1 osoba,
  • WKS GRUNWALD P-ń 1 osoba.

Zebranie otworzył Prezes WZSS w Poznaniu Tomasz Pawlak, który powitał wszystkich zgromadzonych delegatów. Poprosił o powstanie i uczczenie minutą ciszy pamięć ofiar tragedii z 10 kwietnia w Smoleńsku.  Przedstawił następnie uchwałę Zarządu WZSS nr 7 z dnia 6 kwietnia 2010 r. zatwierdzającą projekt Regulaminu Walnego Zebrania Sprawozdawczego Delegatów WZSS w dniu 19 kwietnia 2010 r. Omówił najważniejsze punkty i poprosił o przyjęcie Regulaminu w głosowaniu. Walne Zebranie przyjęło treść regulaminu bez głosu sprzeciwu (załącznik 2)

Następnie Prezes zaproponował kandydaturę Pana Wojciecha Hajdasza na Przewodniczącego WZD. Zgłosił również p. Andrzeja Cepę na Sekretarza WZD. Kandydatury zostały przyjęte jednogłośnie przez wszystkich zgromadzonych delegatów.

Pan Hajdasz przejął prowadzenia obrad. Na wstępie zaproponował powołanie połączonej Komisji Mandatowej i Skrutacyjnej i poprosił o podawanie kandydatów.  Ostatecznie Zebranie jednogłośnie przyjęło skład Komisji: Andrzej Ozorowski, Ryszard Kapłon, Ryszard Stoga. Po krótkiej chwili Komisja wybrała na swojego przewodniczącego Andrzeja Ozorowskiego.

Następnie Przewodniczący WZD przedstawił kandydatury p. Józefa Rowickiego i p. Jerzego Hyży do Komisji Uchwał i Wniosków. Inni kandydaci zaproponowani z sali nie wyrazili zgody. Zebranie bez sprzeciwu przyjęło skład komisji.

Przewodniczący Komisji Mandatowej p. Andrzej Ozorowski ogłosił wyniki pracy Komisji. Stwierdził, że zebranie posiada kworum i jest uprawnione do podejmowania uchwał. Na sali jest 39 delegatów na 56 zgodnie z listą obecności. (protokół Komisji – załącznik 3). W dalszej części zebrania doszły jeszcze 2 osoby (p. Kowalczyk i Adamczak).

Ponownie głos zabrał Przewodniczący WZD i przedstawił porządek obrad, który został przyjęty przy 1 głosie wstrzymującym się.

Porządek
obrad Walnego Zebrania Sprawozdawczego Delegatów
Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu
w dniu 19 kwietnia 2010 roku

1.   Otwarcie Walnego Zebrania Sprawozdawczego Delegatów WZSS w Poznaniu.
2.   Przyjęcie regulaminu obrad Walnego Zebrania Sprawozdawczego Delegatów WZSS w Poznaniu w dniu 19 kwietnia 2010 r.
3.   Wybór Przewodniczącego Walnego Zebrania Sprawozdawczego WZSS w Poznaniu.
4.   Wybór Sekretarza – Protokolanta Walnego Zebrania Sprawozdawczego WZSS w Poznaniu
5.   Wybór komisji:

                  5.1.mandatowej
                  5.2.skrutacyjnej
                  5.3.uchwał i wniosków.

6.   Sprawozdanie Komisji Mandatowej dotyczące prawidłowości zwołanego zebrania i zdolności do podejmowania uchwał.
7.   Przedstawienie porządku obrad przez Przewodniczącego Zebrania.

7.1.   Przyjęcie protokołu z obrad Walnego Zebrania Delegatów WZSS w Poznaniu z dnia 14 marca 2009 r.
7.2.   Sprawozdanie Zarządu WZSS z realizacji Uchwał Walnego Zebrania Delegatów WZSS.
7.3.   Sprawozdanie z działalności WZSS w roku 2009.
7.4.   Sprawozdanie finansowe Komisji Rewizyjnej za rok 2009.
7.5.   Dyskusja nad przedstawionymi sprawozdaniami.
7.6.   Głosowanie nad udzieleniem absolutorium Zarządowi WZSS w Poznaniu  za rok 2009.
7.7.   Przedstawienie Walnemu Zebraniu projektu uchwały zatwierdzającej plan finansowy Związku na rok 2010 – preliminarz wydatków.
7.8.   Dyskusja nad przedstawionymi dokumentami.
7.9.   Głosowanie nad uchwałą zatwierdzającą plan finansowy Związku na rok 2010 – preliminarz wydatków.
7.10.  Przedstawienie Walnemu Zebraniu projektu Regulaminu Komisji Rewizyjnej WZSS wraz z projektem uchwały wprowadzającym go w życie.
7.11.  Dyskusja nad przedstawionymi dokumentami.
7.12.  Głosowanie nad uchwałą wprowadzającą w życie Regulamin komisji Rewizyjnej WZSS.
7.13.  Wolne wnioski.
7.14.  Przerwa – około 15 minut na potrzeby Komisji Uchwał i Wniosków.
7.15.  Sprawozdanie komisji Uchwał i Wniosków.
7.16.  Głosowania nad propozycjami uchwał i wniosków.
7.17.  Zamknięcie obrad Walnego Zebrania Sprawozdawczego Delegatów WZSS w Poznaniu.

8.   Wnioski w sprawie zmian w porządku obrad, głosownie nad zatwierdzeniem porządku obrad Zebrania.
9.   Procedowanie nad zatwierdzonym porządkiem obrad Walnego Zebrania Sprawozdawczego Delegatów WZSS w Poznaniu.
10.  Zamknięcie obrad Walnego Zebrania Sprawozdawczego Delegatów WZSS w Poznaniu po wyczerpaniu wszystkich punktów przewidzianych w zatwierdzonym porządku obrad.

Ad 7.1.    Przewodniczący zebrania udzielił głosu Prezesowi WZSS p. Tomaszowi Pawlakowi, który przypomniał, że protokół z Walnego Zebrania Delegatów Sprawozdawczo – Wyborczego tak jak inne dokumenty Związku, jest do wglądu na oficjalnej stronie internetowej (www.wzss.org.pl). Poprosił o wniesienie ewentualnych uwag i zatwierdzenie protokołu. Nikt nie wniósł zastrzeżeń i protokół został zatwierdzony jednogłośnie.

Ad 7.2.    Prezes WZSS przedstawił sprawozdanie Zarządu WZSS z realizacji Uchwał Walnego Zebrania Delegatów WZSS. Swoje wystąpienie podzielił na dwie części. Pierwsza dotyczyła uchwał w odniesieniu do działań Zarządu Związku, a druga to część finansowa. Prezes, korzystając z rzutnika omówił 12 obowiązujących uchwał Walnego Zebrania Delegatów. Szczególnie dużo czasu poświęcił uchwałom nr 2/2008 i nr 4/2009 dotyczącym regulaminu składkowego, oraz uchwale nr 3/2009 dotyczącej porozumienia między WZSS a LOZS zawartego 19 listopada 2008 r. (załącznik 4). W drugiej części skupił się na procesie wychodzenia z zapaści finansowej Związku, na problemach związanych z trudnościami w ściągalności składek, na dotacjach pochodzących z PZSS (ze składek od osób fizycznych) oraz na wydatkach dotyczących zakupów a także dofinansowania klubów sportowych. (załącznik 5)

Ad 7.3.    Przewodniczący Zebrania udzielił głosu członkowi Zarządu WZSS, trenerowi koordynatorowi kol. Andrzejowi Tomasikowi. Przedstawił on sprawozdanie z działalności WZSS w zakresie szkolenia sportowego. Dokonał oceny poziomu strzelectwa sportowego w Wielkopolsce w roku 2009 w ramach współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży. Przedstawił na planszach wyniki rywalizacji województw i klubów w klasyfikacji ogólnej a także z podziałem na poszczególne grupy wiekowe i konkurencje strzeleckie. Przekazał informację o szkoleniu w ramach kadr wojewódzkich (KWJ i KWM). W kilku zdaniach ustosunkował się też do strzelectwa na poziomie seniora. Wystąpienie zawarte jest w załączniku 6.

Ad 7.4.    W celu przedstawienia sprawozdania finansowego Komisji Rewizyjnej, Przewodniczący WZD poprosił jej przewodniczącego p. Leonarda Kosterę. Poinformował on zebranych, że Komisja w dniu 13.04.2010 dokonała kontroli sprawozdania finansowego za rok 2009. Sprawdzono ciągłość bilansową, obroty na kontach kasy, a także dowody finansowe stwierdzając, że wszystkie dokumenty zostały sprawdzone pod względem merytorycznym, formalnym i finansowym. Komisja Rewizyjna wnioskuje o udzielenie Zarządowi absolutorium za rok 2009 (sprawozdanie – załącznik 7)

Ad 7.5.    W dyskusji jako pierwszy głos zabrał kol. Bartkowiak. Odniósł się on do wystąpienia prezesa WZSS w szczególności do mankamentów współpracy LOZS i WZSS i komunikacji między tymi stowarzyszeniami.. Zaproponował zorganizowanie spotkania dwóch Zarządów, by na przyszłość uniknąć nieporozumień. Martwił się też małym zainteresowaniem WZSS grupą powszechną, która dominuje w LOZS. Musi być dużo imprez dla tej grupy, by spełnić wymogi formalne na linii strzelec – WPA KW Policji. Do tego wystąpienia odniósł się Prezes T. Pawlak. Powiedział, że problemy były, ale wina leży po obu stronach, bo komunikacja musi być dwustronna – np. sprawa odznaczeń i legitymacji PZSS. WZSS będzie zajmował się imprezami grupy powszechnej, a nieporozumienie wynika z przejęzyczenia trenera koordynatora w swoim wystąpieniu. Jest już opracowany kalendarz imprez na rok 2010 i będzie on realizowany. Wiceprezes LOZS kol. Kapłon potwierdził, że od listopada istnieje nieporozumienie, ale wiele spraw jest już wyjaśnionych. Potwierdził też potrzebę spotkania Zarządów WZSS i LOZS i powiedział, że przedstawi propozycję takiego spotkania. Z kolei głos zabrał kol. Mizgalski. Poruszył kwestię najważniejszej, jego zdaniem, imprezy – Mistrzostw wielkopolski. Nie może uwierzyć, że brak tych zawodów od ośmiu lat to tylko sprawa finansów. Druga sprawa to strzelectwo powszechne. Istnieje przecież Uchwała Walnego Zebrania Delegatów w tej sprawie, która powinna być dla Zarządu drogowskazem. Twierdził, że Zarząd nie zajął się tym ani razu oraz że to nie tylko sprawa finansów. Prezes T. Pawlak odniósł się do tych wystąpień. Powiedział, że Mistrzostwa Wielkopolski odbędą się pod koniec tego roku oraz, że pod patronatem WZSS poszczególne kluby zorganizują szereg zawodów wg zmodyfikowanych regulaminów. Do kwestii strzelectwa powszechnego odniósł się również kol. Spychała. Powiedział, że nie widzi się budowy strzelnic przez strzelców powszechnych. Taka, kosztem ok. 400 tys. zł powstała ostatnio we Wronkach. Strzelectwo powszechne, jego zdaniem ma nierówne szanse, powiedział też, że „powinno się czuć strzelectwo powszechne”. Prezes T. Pawlak uzupełnił jeszcze swoją wcześniejszą wypowiedź. Powiedział, że ilość osobostartów wymagana od strzelców powszechnych przez WPA KW Policji absolutnie nie zależy od WZSS. Dodał też, że LOZS organizuje zawody tak jak to powinno wyglądać. Kol. Hyży zauważył, że jest jedno strzelectwo sportowe bez formalnego podziału na wyczynowe i powszechne. Zapytał też kto sfinansuje zawody organizowane przez WZSS? Jest wiele przykładów, że zawody zaplanowane odbywały się w okrojonym zakresie ze względu na małą ilość uczestników.

Ad 7.6.    Przewodniczący Zebrania p. Wojciech Hajdasz przedstawił uchwałę nr 1/2010 (załącznik 8) i przystąpił do głosowania, w którym wzięło udział 41 delegatów. Zebranie udzieliło  Zarządowi absolutorium głosami 38 delegatów przy 3 głosach wstrzymujących się.

Ad 7.7.    Prezes WZSS Tomasz Pawlak przedstawił preliminarz wydatków na rok 2010. Omówił go z uwzględnieniem kwot i rodzaju wydatków. Powiedział, że preliminarz został zatwierdzony przez Zarząd i uzgodniony z Wielkopolskim Stowarzyszeniem Sportowym. Zwrócił się też do Walnego Zebrania o udzielenie delegacji dla Zarządu w kwestii prawa do zmiany preliminarza.

Ad 7.8.    Nikt nie zgłosił się do dyskusji.

Ad 7.9.    Na wniosek Przewodniczącego WZD jednogłośnie została przegłosowana uchwała nr 2/2010 w sprawie wprowadzenia w życie Preliminarza Wydatków WZSS na rok 2010. Głosowało 41 delegatów (załącznik 9).

Ad 7.10.    Prezes WZSS Tomasz Pawlak  przedstawił Walnemu Zebraniu projektu Regulaminu Komisji Rewizyjnej WZSS wraz z projektem uchwały wprowadzającym go w życie.

Ad 7.11.    Nikt nie zgłosił się do dyskusji.

Ad 7.12.    Przewodniczący WZD przystąpił do głosowania. 41 delegatów jednogłośnie zatwierdziło  uchwałę nr 3/2010 zatwierdzającą Regulamin Organizacyjny Komisji Rewizyjnej WZSS w Poznaniu (załącznik 10).

Ad 7.13.    Jako pierwszy wystąpił Prezes WZSS Tomasz Pawlak. Przedstawił on Walnemu Zebraniu propozycje upoważnienia Zarządu WZSS do opracowania planu finansowo-rzeczowego na rok 2011. Nikt nie zakwestionował tych propozycji. Przewodniczący Zebrania przystąpił do głosowania. Uchwała nr 4/2010 (załącznik 11) została przyjęta głosami 40 delegatów przy 1 głosie wstrzymującym się. Przewodniczący Zebrania udzielił głosu Przewodniczącemu Kolegium Sędziów WZSS kol. S. Kopaniarzowi. Przedstawił on informację Kolegium Sędziów dotyczącą pracy w ostatnim roku działalności. Przypomniał skład osobowy (kol. Majtas, Hyży, Baranowski, Chyliński) oraz najważniejsze zapisy obowiązującego Regulaminu Kolegium Sędziów. Powiedział, że na każdych zawodach musi być zatwierdzony regulamin zawodów. Najpóźniej na 15 dni przed terminem zawodów należy go przedstawić do zatwierdzenia, co osobiście dokonuje Przewodniczący Kolegium Sędziów. Poinformował zebranych, że LOZS dokonał uzgodnień i opracował regulaminy na cały rok 2010 zgodnie z kalendarzem imprez WZSS. Komunikaty z zawodów bez regulaminów nie będą zatwierdzane przez WZSS i nie będą mogły być przekazane do WPA KW Policji. Na koniec kol. Kopaniarz poinformował, że na dzień 31.12.2009 r. w WZSS funkcjonowało:

  • 14 sędziów z klasą państwową,
  • 48 sędziów z klasą I,
  • 73 sędziów z klasą II,
  • 344 sędziów z klasą III.

Przypomniał również ramowe zakresy obowiązków dla sędziów poszczególnych klas.

Ad 7.14.    Nastąpiła krótka przerwa, podczas której Komisja Uchwał i Wniosków przygotowywała projekt Uchwały. W czasie przerwy z powodu innych obowiązków oraz dalekiej drogi do domu zebranie opuścili kol. Matczak, Strzelewicz, Szymanek i Jastrzębski.

Ad 7.15.    Przewodniczący Komisji Uchwał i Wniosków odczytał  projekt Uchwały. Przewodniczący Zebrania udzielił dodatkowo głosu kol. Erencowi, który poprosił o uwzględnienie jego wniosku, dotyczącego ograniczenia ilości telefonów komórkowych dla członków Zarządu. Uważał on, że telefon powinien posiadać tylko Prezes. Po krótkiej wymianie zdań wniosek ten został przegłosowany. Za oddany został 1 głos, 22 było przeciw a 7 delegatów wstrzymało się. Przewodniczący przystąpił do przegłosowania Uchwały nr 5/2010 Walnego Zebrania Delegatów WZSS w Poznaniu z dnia 19 kwietnia 2010 r. w sprawie określenia planu działania WZSS do końca kadencji obecnych władz Związku. W głosowaniu wzięło udział 37 delegatów. Uchwała została przyjęta prze 36 delegatów przy 1 głosie wstrzymującym się.

Ad 7.16.    W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący podziękował delegatom i zamknął Walne Zebranie Sprawozdawcze Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

Poznań, dnia 15 kwietnia 2010 r.

SPRAWOZDANIE

ZA ROK 2009
ZARZĄDU WIELKOPOLSKIEGO ZWIĄZKU STRZELECTWA SPORTOWEGO
Z REALIZACJI UCHWAŁ WALNEGO ZEBRANIA DELGATÓW

CZĘŚĆ DOTYCZĄCA ZAPISÓW UCHWAŁ W ODNIESIENIU DO DZIAŁAŃ ZARZĄDU ZWIĄZKU

Obecnie w obrębie wewnętrznych przepisów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego, poza Statutem obowiązuje 12 uchwał Walnego Zebrania Delegatów Związku:

1.   Uchwała nr 1 / 2008 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 2 września 2008 r.

2.   Uchwała nr 2 / 2008 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu składek i innych opłat członkowskich Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu

3.    Uchwała nr 3 / 2008 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 19 listopada 2008 r.w sprawie uchwalenia Statutu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu

4.   Uchwała nr 4 / 2008 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie upoważnienia Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu do opracowania Planu finansowo – rzeczowego na rok 2009

5.   Uchwała nr 1 / 2009 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 14 marca 2009 r. w sprawie udzielenie absolutorium za rok 2008, Zarządowi Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu.

6.   Uchwała nr 2 / 2009 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 14 marca 2009 r. w sprawie wprowadzenia w życie Preliminarza Wydatków Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu na rok 2009.

7.   Uchwała nr 3 / 2009 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 14 marca 2009 r. w sprawie wprowadzenia w życie Porozumienia pomiędzy Wielkopolskim Związkiem Strzelectwa Sportowego a Leszczyńskim Okręgowym Związkiem Strzelectwa, dotyczącego współpracy obu Związków, zawartego w dniu 25 stycznia 2009 roku, w miejscowości Kościan.

8.   Uchwała nr 4 / 2009 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 14 marca 2009 r. w sprawie dalszego obowiązywania Regulaminu składek i innych opłat członkowskich Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu, wprowadzonego w życie Uchwałą nr 2 / 2008 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 19 listopada 2008 r.

9.   Uchwała nr 5 / 2009 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 14 marca 2009 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu

10.   Uchwała nr 6 / 2009 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 14 marca 2009 r. w sprawie określenia ilości członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej nowej kadencji władz Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

11.   Uchwała nr 7 / 2009 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 14 marca 2009 r. w sprawie upoważnienia Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu do opracowania Planu finansowo – rzeczowego na rok 2010.

12.   Uchwała nr 8 / 2009 Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 14 marca 2009 r. w sprawie określenia Planu działania Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego, na rok 2009.

Spośród powyżej wymienionych uchwał Uchwała nr 2/2008 oraz Uchwała nr 4/2009 dotyczą jednej sprawy, którą jest regulamin składkowy, a uchwała nr 6/2009 ma charakter formalny wynikający z zapisów Statutu i dotyczy spraw wyborczych poprzedniego WZD, czyli określenia liczebności organów Związku w następnej kadencji. Ponadto Uchwała nr 1/2009 ma także charakter formalny i dotyczy udzielenia absolutorium ustępującemu Zarządowi Związku za rok 2008. Uchwała nr 3/2008 dotyczy powołania nowego Statutu Związku – co zostało już omówione na WZD w dniu 14 marca 2009 roku – bezpośrednio po jego wejściu w życie. Uchwała nr 4/2008 wiąże się bezpośrednio z Uchwałą nr 2/2009, a obie dotyczą preliminarza wydatków Związku na rok 2009.

W związku z powyższym przedmiotowe sprawozdanie nie obejmie Uchwał nr 3/2008; 1/2009 oraz 6/2009.

Sprawozdanie zostanie podzielone na następujące punkty:

1.Uchwała nr 1 / 2008
2.Uchwała nr 2 / 2008 i Uchwała nr 4 / 2009
3.Uchwała nr 4 / 2008 i Uchwała nr 2 / 2009
4.Uchwała nr 3 / 2009
5.Uchwała nr 5 / 2009
6.Uchwala nr 7 / 2009
7.Uchwała nr 8 / 2009

ad. 1
Uchwała nr 1 / 2008 WZD z dnia 2 września 2008 roku.

dotyczy § 1

Wszystkie materiały dotyczące prac władz Związku są na bieżąco publikowane na wskazanej stronie internetowej. Odnośnie ust. 3 – na poprzednim WZD temat ten został przedstawiony delegatom. Jeżeli chodzi o składniki majątkowe pozostające własnością Związku, to wstępnie ten temat był już przedmiotem spotkania Rady Trenerów w dniu 6 maja 2009 roku. W roku obecnym Zarząd WZSS planuje powołanie komisji, która dokona przeglądu stanu majątkowego, szczególnie środków trwałych. Na podstawie sprawozdania z prac komisji Zarząd podejmie działania w zakresie przekazywania sprzętu na własność użytkujących go klubów lub spisywania ze stanu Związku. Odnośnie ust 4 – obecnie jest to trzecie walne zebranie, na którym składane jest sprawozdanie z realizacji uchwał WZD – czyli postanowienia są wykonywane na bieżąco.

dotyczy § 2 i § 3

Całość dyspozycji obu paragrafów została wykonana. Sposób realizacji został przedstawiony na WZD w dniu 14 marca 2009 roku.

dotyczy § 4

Dochowanie terminu zwoływania WZD do dnia 15 marca jest możliwe, ale spowoduje sytuację taką, jak w roku poprzednim, czyli brak podstawowych informacji na temat funkcjonowania Związku. Rok bilansowy kończy się 31 marca każdego roku. W tym roku bilans Związku został podpisany przez Prezesa i Sekretarza zarządu w dniu 31 marca, dlatego, że w tym dniu został przedstawiony do podpisu przez Biuro Obsługi Związków Sportowych Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego. Oficjalnie otrzymaliśmy ten dokument w dniu posiedzenia Komisji rewizyjnej, czyli 13 marca 2010 roku. W związku z powyższym niemożliwe było też wypełnienie dyspozycji ust. 2, mówiące o  przesyłaniu członkom sprawozdania finansowego. Ponieważ Zarząd spodziewał się sytuacji podobnej do roku poprzedniego, zwołał WZD dopiero w kwietniu, zgodnie z uchwała nr 6/2010 z dnia 25 lutego. Jednak należy zauważyć, że zwoływanie WZD w marcu mija się z celem z powodu braku podstawowych informacji związanych z bilansem Związku, jeżeli mamy dochować statutowego terminu powiadomienia o zwołaniu WZD, a wraz nim przesłać informację dotyczącą finansów Związku, to najbardziej odpowiedni jest termin na początku maja, nawet jeżeli pełną informację dotyczącą bilansu Związku, Zarząd otrzymałby z dniem 31 marca, to także potrzebny jest jakiś czas na jego analizę, następnie na zwołanie Zarządu, który zwoła WZD, a następnie trzeba dochować terminu powiadomienia członków. Zwołanie Zarządu to tydzień czasu, powiadomienie o WZD to dwa tygodnie czasu. Przygotowanie sprawozdań to też co najmniej tydzień. Jeszcze dodajmy czas na zadziałanie poczty i wysyłkę, to następny tydzień. Biorąc pod uwagę, że pewne terminy mogą się nałożyć, potrzebny jest miesiąc.  W układzie który stanowi dyspozycja omawianego paragrafu wszystko musi być robione w pośpiechu, dodatkowo w oparciu o dane szacunkowe, a nie zatwierdzone dokumenty. Dlatego na dzisiejszym WZD zostanie złożony wniosek o zmianę tych zapisów.

dotyczy § 5

Zgodnie ze stanowiskiem Zarządu przedstawionym na poprzednim WZD, które brzmiało: "Powołanie Rady Trenerów przewiduje nowy Statut Związku, dlatego Zarząd podjął decyzję o powołaniu tego ciała po uchwaleniu nowego statutu i zarejestrowaniu go w KRS." Ponieważ nastąpiło to dopiero na końcu stycznia 2009 roku, Zarząd przyjął stanowisko, że ten organ powinien zostać utworzony przy nowym Zarządzie. Zarząd na pierwszym posiedzeniu po WZD z dnia 14 marca 2009 roku, powołał Radę Trenerów, zgodnie z postanowieniami Uchwały nr 11 / 2009 Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 15 kwietnia 2009 r. w sprawie powołania Rady Trenerów w Wielkopolskim Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu. Rada ta opiniowała już zakupy sprzętu i przyznanie dotacji członkom Związku, zgodnie z postanowieniami:

  • Uchwała nr 16 / 2009 Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 27 maja 2009 r. w sprawie podziału i przeznaczenia środków finansowych Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu, pomiędzy Kluby Sportowe w nim zrzeszone, zapisanych w V. pozycji preliminarza wydatków WZSS na rok 2009 oraz przydziału sprzętu pozostającego własnością Związku.
  • Uchwała nr 18 / 2009 Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 9 listopada 2009 r. w sprawie zakupu sprzętu sportowego ze środków finansowych Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu, zapisanych w V. pozycji preliminarza wydatków WZSS na rok 2009.

Rada Trenerów opiniowała także skład Kadry Wojewódzkiej na rok obecny, podczas spotkania na które zostali zaproszeni inni trenerzy z klubów WZSS.

dotyczy § 6

Zarząd WZSS w Poznaniu w tej kwestii przede wszystkim nadal oczekuje na sugestie klubów zajmujących się strzelectwem amatorskim. Zarząd w swoich działaniach nie traktuje w sposób uprzywilejowany żadnej grupy zawodników, jednak należy pamiętać, że stanowimy organizację sportową, która powinna największy nacisk stawiać na sport kwalifikowany, co nie oznacza, że pomijane będą inne aspekty działalności członków Związku.

ad. 2
Uchwała nr 2 / 2008 WZD z dnia 19 listopada 2008 roku oraz Uchwała nr 4 / 2009 WZD z dnia 14 marca 2009 roku.

Powyższe uchwały dotyczą funkcjonowania w WZSS Regulaminu składek i innych opłat członkowskich. W drugiej części tego sprawozdania, dotyczącej finansów, są zawarte szczegółowe dane dotyczące wykonywania postanowień uchwalonego przez WZD przepisu, regulującego składki członkowskie. Jednak w tym miejscu chcę zaznaczyć, że jeżeli Zarząd Związku ma podejmować pewne działania, do których obliguje go WZD, to członkowie powinni zapewnić mu finansowe podstawy tego działania.

ad. 3
Uchwała nr 4 / 2008 WZD z dnia 19 listopada 2008 roku oraz Uchwała nr 2 / 2009 WZD z dnia 14 marca 2009 roku.

Dotyczą one Preliminarza wydatków WZSS na rok 2009, a dane dotyczące tych spraw także zawarte są w części finansowej sprawozdania. Na poprzednim WZD składając podobne sprawozdanie, również zaznaczyłem, że preliminarz ten powstawał w warunkach braku wiedzy dotyczącej spraw finansowych Związku. Sytuacja jaka zastała Zarząd po WZD z dnia 14 marca 2009 roku, pozwoliła jedynie wykonać w pełni założenia:

pkt. 2 – Zgrupowania i konsultacje – 5 832,00 zł
pkt. 5 – Zakupy sprzętu sportowego, paliwa, leków, i odżywek (derealizacji zadań tj. zgrupowań i zawodów) – 19 000,00 zł.

W tym miejscu chciałbym jedynie przedstawić ogólne dane dotyczące porównania zaplanowanych kosztów działalności Zarządu Związku z kosztami rzeczywistymi, które miały miejsce w roku 2009.

Lp.nazwa zadaniazaplanowanodotacja PZSSzużytow stosunku do środków planowanychpozostało
1obsługa, wyposażenie biura – materiały biurowe zakup sprzętu1 500,006 175,006 175,000,00
2delegacje, koszty transportu inne 5 000,000,001 636,503 363,50
3 umowy zlecenia1 000,000,000,001 000,00
4Nagrody, upominki, dyplomy2 000,000,000,002 000,00
5Telefony komórkowe, stacjonarny, korespondencja5 000,000,004 873,25126,75
  14 500,0019 175,0012 684,756 490,25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak wynika z powyższej tabeli tylko w wypadku zadania nr 1 w pełni wykorzystano przeznaczone środki finansowe. Pozwoliła na to dotacja, na działalność statutową związków wojewódzkich, pochodząca z PZSS. Zgodnie z Uchwałą nr 19 / 2009 Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 9 listopada 2009 r. w sprawie przeznaczenia dotacji na cele statutowe wojewódzkich związków strzelectwa sportowego, przyznawanej zgodnie z postanowieniami Uchwały nr 18/2009 Zarządu PZSS z dnia 11 lutego 2009 roku zwiększono przewidzianą w preliminarzu kwotę środków z 1 500,00 zł do kwoty 6 175,00 zł. Szczegółowo rozliczenie tej kwoty przedstawia sprawozdanie w części finansowej. Ponadto należy zauważyć, że w stosunku do planowanych wydatków zaoszczędzono kwotę 6 490,25 zł.

ad. 4
Uchwała nr 3 / 2009 WZD z dnia 14 marca 2009 roku.

Powyższa uchwała wprowadziła w życie Porozumienie pomiędzy Wielkopolskim Związkiem Strzelectwa Sportowego a Leszczyńskim Okręgowym Związkiem Strzelectwa, dotyczące współpracy obu Związków, przyjęte Uchwałą nr 1/2009 Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 29 stycznia 2009 r.
Nie można powiedzieć, że współpraca pomiędzy ww. związkami układa się w sposób idealny. Zgodnie z wspominanym porozumieniem WZSS, którego członkiem jest LOZS, przejęło całość obsługi zrzeszonych w nim podmiotów, w Polskim Związku Strzelectwa Sportowego. Wiąże się to przede wszystkim z potwierdzaniem dokumentacji licencyjnej, wniosków, a także sprawami związanymi z opłatami składek członkowskich od osób fizycznych i wystawianiem legitymacji członkowskich PZSS. Z powodu trudności finansowych, które wystąpiły na początku roku 2009, WZSS nie był w stanie realizować wpłat na konto PZSS ze środków przekazanych przez LOZS. Cała sytuację doskonale znali przedstawiciele LOZS, będący członkami Zarządu WZSS. Jednak w tym sprawozdaniu chciałbym przedstawić chyba początek nieporozumień pomiędzy obu związkami. W dniu 11 marca 2009 roku, otrzymałem drogą mailową następującą informację:


Leszno  11. 03. 2009 r.

Pan
Prezes
Wielkopolskiego Związku
Strzelectwa Sportowego
Poznań

Zarząd Leszczyńskiego Okręgowego Związku Strzelectwa wyraża ubolewanie w związku ze zmianą treści podjętej uchwały w sprawie przekazania przyznanej dotacji za wniesione opłaty do Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego w latach 2007-2008. Tak można, co drugi dzień zmieniać podejmowane decyzje. Nie służy to wzajemnej współpracy zawartej w niedawno podpisanym porozumieniu.
         

Z poważaniem
Członkowie Zarządu LOZS


Chodzi tutaj o sprawę dwóch uchwał Zarządu WZSS, dotyczących przekazania środków finansowych, pochodzących ze składek od osób fizycznych do PZSS, za lata 2007 i 2008. W celu pełnego zobrazowania tej sprawy, poniżej znajduje się treść przedmiotowych uchwał.

Uchwała nr 2 / 2009 Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 29 stycznia 2009 r. w sprawie przekazania środków finansowych pochodzących z dotacji Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, Leszczyńskiemu Okręgowemu Związkowi Strzelectwa.

W związku z przekazaniem przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego dotacji finansowej, pochodzącej z rozliczenia wpłat składek członkowskich PZSS od osób fizycznych za lata 2007 i 2008, wraz z kwotami pochodzącymi z wpłat od Leszczyńskiego Okręgowego Związku Strzelectwa, Zarząd WZSS postanawia:

§1. Przekazać w całości kwotę należną Leszczyńskiemu Okręgowemu Związkowi Strzelectwa w wysokości określonej w załączniku do niniejszej uchwały, wyliczonej na podstawie materiałów przekazanych z PZSS, dotyczących wpłat i przelewów dokonanych przez LOZS w latach 2007 i 2008.

§2. Uchwała została przyjęta jednogłośnie przy obecności 6 członków Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu.


Uchwała nr 6 / 2009 Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 16 lutego 2009 r. w sprawie zmiany Uchwały nr 2 / 2009 z dnia 29 stycznia 2009 r. w sprawie przekazania środków finansowych pochodzących z dotacji Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, Leszczyńskiemu Okręgowemu Związkowi Strzelectwa.

W związku z koniecznością uregulowania przez Leszczyński Okręgowy Związek Strzelectwa składki członkowskiej w Wielkopolskim Związku Strzelectwa Sportowego, a także w celu uniknięcia zbędnych operacji bankowych, Zarząd WZSS postanawia:

§1. Kwotę należną Leszczyńskiemu Okręgowemu Związkowi Strzelectwa w wysokości określonej w załączniku do Uchwały nr 2 / 2009 z dnia 29 stycznia 2009 roku Zarządu WZSS, przekazać w wysokości pomniejszonej o składkę członkowską za rok 2009, wyliczoną na podstawie Regulaminu Składkowego WZSS.

§2. Uchwała została przyjęta jednogłośnie przy obecności 6 członków Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu.


W dniu otrzymania cytowanego powyżej pisma udzieliłem odpowiedzi, także drogą mailową, na adres LOZS, ten sam, z którego przyszła pierwsza informacja. Poniżej zamieszczam treść odpowiedzi:

Tak na gorąco, bardzo dziwi mnie treść tego pisma. Do kontaktów z Zarządem WZSS został wybrany członek Zarządu LOZS Pan Ryszard Bartkowiak. Temat zmiany wysokości przekazanych środków finansowych był z nim uzgadniany podczas posiedzenia Zarządu WZSS, na którym był on obecny. Pan Bartkowiak nie zgłosił żadnych uwag do tego rozwiązania. Składka członkowska musi być opłacona do końca marca każdego roku, co jest określone w par. 4 ust. 1 Regulaminu Składek i innych opłat członkowskich WZSS w Poznaniu (Uchwała WZD WZSS nr 2/2008 z dnia 19 listopada 2008 r.) Wysokość składki LOZS została wyliczona na podstawie Uchwały nr 16 / 2008 Zarządu WZSS, która określała liczbę członków zwyczajnych LOZS, następnie została pomniejszona o jednego członka usuniętego z szeregów LOZS w styczniu 2009 roku - co zostało stwierdzone w Uchwale nr 8 / 2009 Zarządu WZSS. Jeżeli nawet spodziewacie się usunąć następnych członków zwyczajnych ze związku okręgowego, to i tak wysokość składki nie ulegnie zmianie ponieważ jest ona określana z liczby członków zwyczajnych, na dzień 31 stycznia każdego roku, co jest zgodne z zapisem par. 12 ust. 1 Regulaminu składek i innych opłat członkowskich WZSS. W żaden sposób nie mogę zrozumieć następującego sformułowania zawartego w przedmiotowym piśmie:
 
"... Tak można, co drugi dzień zmieniać podejmowane decyzje. Nie służy to wzajemnej współpracy zawartej w niedawno podpisanym porozumieniu."
 
Nie wiem w którym miejscu zostały pogwałcone zasady zawartego porozumienia. Jeżeli wyznacza się osobę do kontaktów, to daje się jej kompetencje do podejmowania decyzji. Jeżeli tak nie było, to Pan Bartkowiak mógł wyrazić swoje odmienne zdanie na ten temat, czego nie zrobił. Jego opinia na pewno byłaby uwzględniona w tym zakresie. Decyzja, o której tu mowa, była przede wszystkim podyktowana chęcią ograniczenia niepotrzebnych operacji bankowych, które i tak musiałyby być wykonane w ciągu najbliższych dni. Mimo wszystko odczytuję treść powyższego pisma jako nieporozumienie. Jeżeli Zarząd WZSS, w którego imieniu występuję w tej chwili, swoimi decyzjami kogoś uraził, to bardzo przepraszam. Zapewniam, że przedmiotowa decyzja nie miała u swojego podłoża żadnej złośliwości, nie była podyktowana chęcią zrobienia komuś na złość. Moje dotychczasowe postępowanie w stosunku do LOZS chyba nie raz wykazało dużą dozę chęci do porozumienia i współpracy. Mogę tylko jedno stwierdzić, tym bardziej mi przykro, że tak odczytano nasze intencje.
 
Proszę o przekazanie powyższej odpowiedzi Panu Prezesowi Pokładeckiemu. Myślę, że w sobotę podczas Walnego Zebrania Delegatów WZSS wyjaśnimy sobie tą sprawę do końca i nie będzie miała ona wpływu na dalsze relacje pomiędzy naszymi związkami.
 
Pozdrawiam Tomasz Pawlak

Myślę, że treść zamieszczonej powyżej odpowiedzi wyjaśnia wszystkie aspekty tej sprawy, jednak Zarząd WZSS nigdy nie uzyskał żadnej dalszej informacji na powyższy temat.

Drugą sprawą, która spowodowała dalszy brak pełnej współpracy, była sprawa zwrotu dotacji pochodzącej ze składek osób fizycznych do PZSS za rok 2009. Zgodnie z porozumieniem, WZSS przekazuje 80% kwoty przyznanej WZSS, a wypracowanej przez podmioty zrzeszone przez LOZS. Związek okręgowy chciał zwrotu w gotówce całej należnej kwoty. Zarząd WZSS stanął na stanowisku, że jest to niemożliwe, a podstawą tego była Uchwała nr 18/2009 Zarządu PZSS z dnia 11 lutego 2009 roku. Nasze porozumienie zostało podpisane przed wejściem w życie tej uchwały, która w diametralnie zmieniła sposób w jaki można przedmiotową dotację z PZSS uzyskać oraz na co ją wykorzystać. Należy też pamiętać, że dotację otrzymuje związek wojewódzki, a nie okręgowy i to związek wojewódzki musi się z niej rozliczyć w PZSS. Zarząd WZSS chciał dokonać zakupów różnego sprzętu wskazanego przez LOZS i przekazać go tej organizacji. Zakupy miały być wykonane za kwotę przysługującą związkowi okręgowemu. Dokładnie chodziło o kwotę 4 500,00 zł, a jej rozliczenie znajduje się w części finansowej sprawozdania. W końcu wypracowano w tej sprawie porozumienie, ale mam wrażenie, że nie do końca jest ono przyjmowane w gronie Zarządu LOZS.

W związku z powyższymi sprawami kontakty pomiędzy WZSS i LOZS ograniczają się dzisiaj do niezbędnych czynności administracyjnych.

ad. 5
Uchwała nr 5 / 2009 WZD z dnia 14 marca 2009 roku.

Zarząd Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego, działa w oparciu o powołane przepisy WZD, wypełniając całkowicie obowiązujący go Regulamin organizacyjny. Przez okres całego roku 2009 nie doszło do jego złamania.

ad. 6
Uchwała nr 7 / 2009 WZD z dnia 14 marca 2009 roku.

Korzystając z delegacji WZD zawartej w przedmiotowej uchwale, Zarząd WZSS wydał:

Uchwałę nr 20 / 2009 Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 9 listopada 2009 r. w sprawie upoważnienia do opracowania preliminarza wydatków na rok 2010.

Osobami upoważnionymi zostali:

Prezes Związku – Tomasz Pawlak
Wiceprezes Urzędujący Związku – Mateusz Dziubek
Skarbnik Związku – Dawid Migała
Członek Zarządu – Jerzy Hyży

Zespół ten w oparciu o posiadane informacje opracował projekt preliminarza wydatków na rok 2010, który został uzgodniony z przedstawicielami Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego w dniu 7 grudnia 2009 roku, gdzie wpisano do niego kwoty pochodzące z dotacji za punkty zdobyte w ramach sportu dzieci i młodzieży.

Preliminarz został przyjęty przez Zarząd WZSS:

Uchwałą nr 2 / 2010 Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 12 stycznia 2010 r. w sprawie przyjęcia preliminarza wydatków na rok 2010.

W dniu dzisiejszym zostanie przedstawiony projekt uchwały wprowadzającej go do realizacji przez WZD.

ad. 7
Uchwała nr 8 / 2009 WZD z dnia 14 marca 2009 roku.

dotyczy pkt. 1

Wypełnienie postanowień pkt. 1 nastąpiło poprzez:

Uchwałę nr 11 / 2009 Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 15 kwietnia 2009 r. w sprawie powołania Rady Trenerów w Wielkopolskim Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu, w której skład weszli:

1.Przewodniczący – Józef Rowicki
2.członek – Andrzej Tomasik
3.członek – Kazimierz Sadowski
4.członek – Arkadiusz Szymanek
5.członek – Michał Wojtasiewicz

Powyższa rada w roku 2009 podejmowała działania w związku z powołaniem kadry wojewódzkiej na rok 2010, a także rekomendowała podział środków i sprzętu, który później był realizowany na podstawie uchwał Zarządu nr 16/2009 oraz 18/2009.

Uchwałę nr 12 / 2009 Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 15 kwietnia 2009 r. w sprawie powołania Kolegium Sędziów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu, w którego skład weszli:

jako przewodniczący Stanisław Kopaniarz - Sędzia kl. Państwowej oraz jako członkowie:

1.Wiesław Chiliński – Sędzia kl. I
2.Stanisław Majtas – Sędzia kl. Państwowej
3.Jerzy Hyży – Sędzia kl. Państwowej
4.Ireneusz Branowski – Sędzia kl. I

Organ ten został umocowany w sprawach związanych z organizacją imprez strzeleckich, zatwierdzanie regulaminów tych imprez oraz ich obsady sędziowskiej.

Jeżeli chodzi o Biuro, to funkcjonuje ono w ramach posiadanego obecnie pomieszczenia w WSS przy ul. Reymonta w Poznaniu. Działanie Biura opiera się o Regulamin Organizacyjny Zarządu, a jego działanie będzie dalej modyfikowane, szczególnie w okresie roku 2010.

dotyczy pkt. 2 i 3

Na przeszkodzie realizacji tych dwóch punktów stanęły finanse Związku. Szerzej ta sprawa będzie omówiona w części finansowej sprawozdania. Zniwelowanie długu z roku 2008, praktycznie uniemożliwiło jakiekolwiek rozważania o nowej siedzibie. Obecnie korzystamy z przychylności Klubu „Dwór Grunwaldzki”, gdzie organizowane są posiedzenia Zarządu i innych organów Związku. Wydzielenie księgowości z Biura Obsługi Związków Sportowych WSS, to także kwestia braku funduszy na wynajęcie biura, które poprowadziłoby nasze sprawy finansowe, ale także dość duży problem organizacyjny. Nie do końca jesteśmy w stanie funkcjonować bez powiązań z WSS. Chodzi tu przede wszystkim o kwestie związane z prowadzeniem kadry Wojewódzkiej, a także otrzymywanie dotacji z Urzędu Marszałkowskiego za punkty zdobyte w ramach współzawodnictwa dzieci i młodzieży. Obecna obsługa księgowa kosztuje Związek 50,00 zł rocznie w ramach składki członkowskiej płaconej do WSS. W związku powyższym, Zarząd będzie wnioskował do WZD o zaniechanie realizacji wydzielenia księgowości z BOZS WSS. Jeżeli zaś chodzi o siedzibę, to w miarę poprawy sytuacji finansowej Związku, Zarząd będzie monitorował to zagadnienie, wyszukując najlepszego i najtańszego rozwiązania w tym zakresie.

dotyczy pkt. 4

Powyższy punkt zrealizowano na początku roku 2010 w oparciu o:

Uchwałę nr 19 / 2009 Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 9 listopada 2009 r. w sprawie przeznaczenia dotacji na cele statutowe wojewódzkich związków strzelectwa sportowego, przyznawanej zgodnie z postanowieniami Uchwały nr 18/2009 Zarządu PZSS z dnia 11 lutego 2009 roku

W bieżącym roku na bazie posiadanego sprzętu Biuro będzie realizować dalsze czynności związane ze stworzeniem odpowiedniej bazy danych Związku.

dotyczy pkt. 5

Powyższe zagadnienie zrealizowano na podstawie:

Uchwały nr 16 / 2009 Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 27 maja 2009 r. w sprawie podziału i przeznaczenia środków finansowych Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu, pomiędzy Kluby Sportowe w nim zrzeszone, zapisanych w V. pozycji preliminarza wydatków WZSS na rok 2009 oraz przydziału sprzętu pozostającego własnością Związku.

Uchwały nr 18 / 2009 Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu z dnia 9 listopada 2009 r. w sprawie zakupu sprzętu sportowego ze środków finansowych Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu, zapisanych w V. pozycji preliminarza wydatków WZSS na rok 2009.

W realizacji tego punktu brała udział Rada Trenerów, o czym wspominano już w poprzedniej części sprawozdania. Dokładne rozliczenie tych działań zostanie przedstawione w części finansowej sprawozdania.

dotyczy pkt. 6

Brak środków finansowych na realizację tego zagadnienia spowodował, że niemożliwe było zorganizowanie tego typu zawodów. Od początku roku 2010 Zarząd podjął jednak działania zmierzające do poprawy sytuacji w tym zakresie, może nie dotyczące bezpośredniej organizacji zawodów, ale dzięki pracy Pana Jerzego Hyżego oraz Józefa Rowickiego, którym w tym miejscu bardzo dziękuję za zaangażowanie, udało się chyba pierwszy raz stworzyć kalendarz imprez strzeleckich województwa wielkopolskiego, który został opublikowany na stronie internetowej Związku.

dotyczy pkt. 7; 8; 9; 10; 11; 12

Zarząd WZSS w roku 2009 podejmował wszelkie możliwe działania mające na celu poprawę stanu finansów Związku. Zostanie to uwidocznione w części finansowej tego sprawozdania. Jednak zaległość z roku 2008 odbijała się bardzo długo na bieżącej działalności, szczególnie tej związanej z płatnościami. Pomimo trudności opłacono na początku roku składkę członkowską w PZSS, po to by nie mieć problemów przy załatwianiu wszystkich niezbędnych formalności. Nie doprowadzono do zaległości wymagalnych rachunkami, wynikającymi z umów, chociażby tych na telefony. Wyrównywano zaległe płatności w PZSS z roku 2008. Wypłacono zaległe i zaksięgowane w roku 2008 delegacje.

Niestety nie udało się uregulowanie wszystkich płatności w PZSS do końca września 2009. Ostatnia płatność do PZSS miała miejsce 8 grudnia 2009 roku. Pomimo tego udało się odzyskać dotację z PZSS, wynikająca z przytaczanej już poprzednio Uchwały nr 18/2009, a następnie rozliczyć ją do 15 stycznia 2010 roku.

Sprawa ściągalności składek członkowskich jest szeroko omówiona w części finansowej sprawozdania, jednak w tym miejscu trzeba zaznaczyć, że część winy za opóźnienia leży także po stronie członków, nie tylko Zarządu. Terminowość opłacania składek członkowskich to największa bolączką naszego Związku. Zarówno poprzedni Zarząd jak i ten obecny, spełniał wszystkie postanowienia dotyczące uregulowania spraw składek, nałożone przez WZD. Gorzej wygląda to ze strony samych członków, którzy te zasady przyjęli stosownymi uchwałami WZD na przestrzeni lat 2008 i 2009.

Terminowość załatwiania poszczególnych przez Biuro Związku, była także uzależniona od stanu finansów. Jeżeli wpłaty dokonywane na konto WZSS wpadały w debet, to nie było środków na przelewy, szczególnie te do PZSS, a sprawy musiały ulec opóźnieniu.

Sprawa związana z pozyskiwaniem środków z instytucji samorządowych i administracji publicznej była także niemożliwa do przeprowadzenia, chociażby z powodu braku środków własnych na te cele oraz wynikała z konieczności okazania się bilansem za rok poprzedni, a ten na pewno nie przekonałby nikogo do współpracy.

dotyczy pkt. 13

Preliminarz wydatków został zaktualizowany raz przy pomocy Uchwały nr 19/2009 i dotyczył wypełnienia postanowień omawianej uchwały, czyli zakupu sprzętu informatycznego na potrzeby Biura. Ponadto ta czynność została również omówiona w pkt. 3 tego sprawozdania.

dotyczy pkt. 14 i 15

Kadra Wojewódzka została wsparta w roku 2009 kwotą 5 832,00 zł, zapisaną w preliminarzu wydatków. Środki pochodziły z funduszy pozyskanych za punkty we współzawodnictwie dzieci i młodzieży. Dzięki tej kwocie można było dofinansować obóz letni, a także zorganizować dodatkowe akcje szkoleniowe śrutowców. Sprawa ta zostanie omówiona szczegółowo w innym sprawozdaniu, dotyczącym realizacji celów sportowych. Ponadto o wspomaganiu Trenera Koordynatora przez Radę Trenerów była już mowa powyżej. Tak więc można uznać, że powyższe punkty były realizowane na bieżąco.

Poznań, dnia 15 kwietnia 2010 r.

SPRAWOZDANIE
 
ZA ROK 2009
ZARZĄDU WIELKOPOLSKIEGO ZWIĄZKU STRZELECTWA SPORTOWEGO
Z REALIZACJI UCHWAŁ WALNEGO ZEBRANIA DELGATÓW

CZĘŚĆ FINANSOWA


Sprawozdanie nie będzie stanowiło rozliczenia bilansu Związku, ponieważ tego dotyczyć będzie protokół kontroli Komisji Rewizyjnej. Pozwoli jednak ono przybliżyć pewne aspekty działań Zarządu, zmierzających do naprawy finansów organizacji oraz rozliczyć jego podstawowe działania finansowe.

Rok 2009 Wielkopolski Związek Strzelectwa Sportowego rozpoczął ze stratą wynoszącą:

(minus) 13 913,50 zł

W dniu 31 grudnia 2009 roku, na koncie Związku znajdowała się kwota:

(plus) 10 915,10 zł.

Cały rok 2009 był czasem zbierania środków finansowych na pokrycie straty jaką Związek zanotował w roku 2008. Podstawową sprawą było ograniczenie kosztów własnych, funkcjonowania Zarządu. Wyniki tego działania nie były do końca zadowalające, ale w pewnych aspektach udało się osiągnąć spore oszczędności. Pierwszym krokiem było ograniczenie odpłatnych wyjazdów służbowych, pokrywanych z tytułu delegacji. Na ten cel Zarząd w roku 2009 przeznaczył kwotę:

1 636,50 zł.

Było to osiem delegacji z których siedem stanowiło zaległości z roku 2008. Poniżej znajdują się wyszczególnione kwoty wraz z nazwiskami osób korzystających z delegacji:

Tomasz Pawlak - 208,95 zł oraz 177,18 zł = 386,13 zł – delegacje z roku 2008
Jerzy Hyży - 208,95 zł oraz 254,10 zł = 463,05 zł – delegacje z roku 2008
Wojciech Hajdasz - 208,95 zł – delegacja z roku 2008
Kazimierz Sadowski - 218,98 zł – delegacja z roku 2008
Ryszard Kapłon - 167,16 zł – delegacja z roku 2008 oraz 192,23 zł – delegacja z roku 2009 = 359,39 zł

Tak więc można przyjąć, że w roku 2009 z delegacji skorzystał tylko jeden członek Zarządu WZSS na kwotę 192,23 zł. Powyższe delegacje były wystawione na przejazdy do Biura PZSS w Warszawie oraz przejazdy do miejsca odbywania się Egzaminu Patentowego w Kaliszu lub Poznaniu. Średnio w całym roku na delegacje służbowe zużyto kwotę 136,38 zł miesięcznie. Jeżeli pominęlibyśmy zaległe wypłaty z roku 2008, to kwota ta wynosiłaby jedynie 16,02 zł. Można więc przyjąć, że wypłaty z tytułu podróży służbowych, stanowią marginalny procent kosztów funkcjonowania Zarządu.

W porównaniu z poprzednimi latami spadły koszty związane z opłatami za telefony komórkowe i stacjonarne, będące w dyspozycji Zarządu WZSS. Po ostatnich wyborach nowych władz Związku, służbowymi telefonami komórkowymi dysponują:

Wiceprezes Urzędujący – Mateusz Dziubek
Sekretarz Zarządu – Andrzej Cepa
Skarbnik – Dawid Migała

Całkowity koszt użytkowania wskazanych numerów komórkowych w roku 2009 wyniósł:

2 319,11 zł.

co stanowi średni koszt miesięczny 193,26 zł. Czysty abonament wynosi 120,00 zł miesięcznie. Tak więc średnio przekraczano go o kwotę 73,26 zł w jednym miesiącu.

Utrzymanie linii telefonu stacjonarnego, co przede wszystkim wiąże się z posiadaniem faxu, w roku 2009 wygenerowało koszt w wysokości:

2 261,34 zł.

Średnia miesięczna faktura wynosiła 188,45 zł. Czysty abonament za używanie telefonu stacjonarnego wynosi miesięcznie 134,20 zł, co oznacza, że średnio miesięcznie przekraczano go 54,25 zł.

Ponadto w roku 2009 opłacono fakturę, za użytkowanie serwera, na którym znajduje się strona internetowa Związku w wysokości:

292,80 zł.

Całość omówionych powyżej zagadnień związanych z funkcjonowaniem Biura i Zarządu Związku wygenerowała koszt w kwocie:

6 509,75 zł – czyli średnio na miesiąc kwotę 542,48 zł.

Gdyby odliczyć zaległości z roku 2008 czyli:

407,18 zł – zaległa faktura z roku 2008 za telefon stacjonarny
1 444,27 zł – zaległe delegacje

to ogólne koszty przedstawiałyby się następująco:

4 658,30 zł – czyli średnio na miesiąc kwotę 388,19 zł.

Kwota zmniejszyła by się o sumę 1 851,45 zł w skali roku, oraz miesięcznie o 154,29 zł.

Wyniki oszczędności we wskazanych obszarach, mogłyby być lepsze, jednak dopiero w tym roku będzie można podjąć pewne działania, związane ze zmianą abonamentów, zarówno na telefony komórkowe, jak i stacjonarny. Wynika to z umów którymi jesteśmy związani z poszczególnymi operatorami, jakimi są Polska Telefonia Cyfrowa spółka z o.o. „ERA” i „NETIA”. Priorytetem na nadchodzące miesiące będzie pozbycie się łącza stacjonarnego typu ISDN, co powinno w znacznym stopniu ograniczyć koszty abonamentu. W przyszłości należy pomyśleć o zapewnieniu na potrzeby Biura szerokopasmowego łącza internetowego, którego koszty będzie można pokryć właśnie z zaoszczędzonego abonamentu w sieci „NETIA”.

Tak przedstawiały się podstawowe koszty funkcjonowania Zarządu Związku w roku 2009. Pozostałe bardziej znaczące koszty to przede wszystkim faktura za zorganizowanie w dniu 14 marca 2009 roku Walnego Zebrania Sprawozdawczo – Wyborczego Delegatów w Hotelu „OLIMPIA” w Poznaniu, która wyniosła:

1 440,00 zł.

Jak już wspominano na wstępie, Zarząd WZSS przez cały rok szukał rozwiązań mogących pokryć stratę powstałą w roku 2008. Podstawowym źródłem finansowym Związku są składki członkowskie. W celu uregulowania, a także ustalenia jasnych zasad i reguł dotyczących składek członkowskich, już w roku 2008, na Walnym zebraniu Delegatów, odbywającym się w dniu 19 listopada przyjęto uchwałą Zebrania Regulamin składek i innych opłat członkowskich WZSS w Poznaniu. Jego funkcjonowanie w niezmienionej formie zatwierdzono także podczas Walnego Zebrania Sprawozdawczo – Wyborczego Delegatów w dniu 14 marca 2009 roku. Spływ składek członkowskich jest jednak bardzo opóźniony w stosunku do terminów narzuconych przez przedmiotowy regulamin, który był dwukrotnie, jednogłośnie przyjmowany przez Walne Zebranie. Zarząd w roku 2009 postanowił dokończyć zbieranie zaległych składek członkowskich, jako datę graniczną przyjmując rok 2007. Do dnia dzisiejszego tj. 15 kwietnia 2010 roku, składki członkowskiej za rok 2009 nie opłacili:

Klub Strzelecki „GŁOMIA” Krajenka, (łączna zaległość 650,00 zł)
U.K.S. „KOPERNIK” Konin, (łączna zaległość 400,00 zł)

Z opóźnieniem składki członkowskie wpłacili:

1.Stowarzyszenie Strzeleckie „BELLONA”, w dniu 4 maja 2009
2.Towarzystwo Sportowe „OLIMPIA”, w dniu 28 maja 2009
3.Wielkopolski Klub Strzelecki „GRUNWALD”, w dniu 7 lipca 2009
4.Wojskowy Klub Sportowy „GRUNWALD”, w dniu 20 lipca 2009
5.Myśliwski Klub Sportowy „DIANA”, w dniu 28 lipca 2009 oraz w dniu 30 grudnia – zaległość z roku 2008
6.Wielkopolskie Towarzystwo Sportowe „TARCZA 96”, w dniu 18 sierpnia 2009
7.Klub Strzelectwa Sportowego  „BURSZTYN”, w dniu 31 sierpnia 2009 – za trzy lata
8.Uczniowski Klub Sportowy  „DELFIN”, w dniu 5 października 2009
9.Uczniowski Klub Sportowy „TARCZA” Piła, w dniu 13 października 2009
10.Uczniowski Klub Sportowy LOK „BASZTA”, w dniu 8 grudnia 2009 – część z zaległości z trzech lat
11.Strzelecki Klub Sportowy „INTER CONNENTAL”, w dniu 30 grudnia 2009
12.Klub Strzelecki „MAGNUM”, I kwartał 2010 roku
13.Uczniowski Klub Strzelecki LOK „LESNA”, I kwartał 2010 roku

Jak można zauważyć, piętnastu, spośród dziewiętnastu członków zwyczajnych WZSS, albo opłaciło składki z opóźnieniem, albo nie opłaciło ich wcale. Jeszcze raz chcę zaznaczyć, że to Walne Zebranie Delegatów przyjęło graniczna datę opłacenia składki członkowskiej na dzień 31 marca każdego roku.

Stan zebranych składek członkowskich w roku 2009 przedstawia poniższa tabela:

 rok 2009
 zaległośćwpłatasaldo
Klub Strzelecki „GŁOMIA” Krajenka,  77-430 Krajenka, ul. Szkolna 17650,00 zł -650,00  
Klub Strzelecki „MAGNUM”, 61-691 Poznań, ul. Wincentego Witosa 45400,00 zł -400,00  
Klub Strzelectwa Sportowego  „BURSZTYN”, 62-800 Kalisz, ul. Rzemieślnicza 61 400,00 zł1 400,00 zł 
Młodzieżowy Klub Strzelecki „KALIBER”, 62 – 200 Gniezno, ul. Mickiewicza 4a / 6800,00 zł800,00 zł 
Myśliwski Klub Sportowy „DIANA”, 61-707 Poznań, ul. Libelta 37900,00 zł900,00 zł 
Stowarzyszenie Strzeleckie „BELLONA”, 62-800 Kalisz, ul. Konopnickiej 2-4400,00 zł400,00 zł 
Strzelecki Klub Sportowy „DWÓR GRUNWALDZKI”, 60-780 Poznań, ul. Grunwaldzka 3400,00 zł400,00 zł 
Strzelecki Klub Sportowy „INTER CONNENTAL”, 64-920 Piła, ul. Wincentego Pola 11400,00 zł400,00 zł 
Towarzystwo Sportowe „OLIMPIA”, 60-622 Poznań, ul. Warmińska 1400,00 zł400,00 zł 
U.K.S. „KOPERNIK” Konin, 62-510 Konin, al. 1-go Maja 22400,00 zł -400,00  
U.K.S. „SPARTAKUS” Biedrusko, 62-003 Biedrusko, ul. Świerczewskiego 88900,00 zł900,00 zł 
Uczniowski Klub Sportowy „TARCZA”, 64-920 Piła, ul. Kossaka 3650,00 zł400,00 zł-250,00  
Uczniowski Klub Sportowy LOK „BASZTA”, 63-500 Ostrzeszów, ul. Sikorskiego 91 200,00 zł500,00 zł-700,00  
Uczniowski Klub Sportowy  „DELFIN”, 62-003 Biedrusko, ul. Zjednoczenia 290400,00 zł400,00 zł 
Uczniowski Klub Strzelecki LOK „LESNA”, 64-100 Leszno, ul. 17 Stycznia 92400,00 zł -400,00  
Wielkopolski Klub Strzelecki „GRUNWALD”, 61 – 215 Poznań, os. Powstań Narodowych 58400,00 zł400,00 zł 
Wielkopolskie Towarzystwo Sportowe „TARCZA 96”, 60-001 Poznań, ul. Ceglana 4400,00 zł400,00 zł 
Wojskowy Klub Sportowy „GRUNWALD”, 60-288 Poznań, ul. Promienista 27400,00 zł400,00 zł 
RAZEM:10 900,00 zł8 100,00 zł-2 800,00  
Leszczyński Okręgowy Związek Strzelectwa3 500,00 zł3 500,00 zł 
RAZEM:14 400,00 zł11 600,00 zł-2 800,00  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z tabeli tej wynika wprost, że zaległości z tytułu opłacenia składek członkowskich w roku 2009, wyniosły na dzień 31 grudnia 2009 r.:

2 800,00 zł.

Wnika z niej także, że z tego samego tytułu pozyskano dla Związku kwotę:

11 600,00 zł.

Drugim poważnym źródłem pozyskiwania funduszy w roku 2009, miały być dotacje na cele statutowe, przyznawane przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego. Środki finansowe, przekazywane w ramach tych dotacji, pochodzą ze składek członkowskich PZSS od osób fizycznych. Zasada przekazywania składek opiera się na przeznaczeniu na cele pokrycia wspominanej dotacji, kwoty 25,00 zł od każdej opłaconej składki wynoszącej 60,00 zł. Taka sytuacja miała miejsce do lutego 2009 roku. Następnie Zarząd PZSS podjął Uchwałę nr 18 w której określił nowe zasady przyznawania przedmiotowej dotacji, które przedstawiają się w następujący sposób:

  • w celu otrzymania dotacji należy zwrócić się z pisemnym wnioskiem do Prezesa PZSS,
  • wniosek musi zawierać cele lub przedsięwzięcia, na które ma być przeznaczona dotacja,
  • wysokość przyznanej dotacji zależy od decyzji Prezesa PZSS i zawiera się w przedziale od 0,00 do 25,00 zł od jednej składki, pomnożonej prze ilość osób ją opłacających,
  • środki pochodzące ze składek od osób fizycznych muszą być przekazywane do PZSS za pośrednictwem związków wojewódzkich,
  • dotacja jest przyznawana tylko w ramach jednego roku, czyli pochodzi jedynie ze składek opłaconych za bieżący rok,
  • rozliczenie dotacji musi nastąpić w formie pisemnej do 15 stycznia roku następnego.

Nowe zasady zblokowały odzyskanie środków finansowych pochodzących ze składek, opłaconych w roku 2009 za lata poprzednie. Spowodowały one także potrzebę weryfikacji porozumienia zawartego pomiędzy Leszczyńskim Okręgowym Związkiem Strzelectwa. Ponieważ wniosek o przyznanie dotacji musiał zawierać konkretne cele i przedsięwzięcia, co było już wspomniane powyżej, niemożliwe stało się przekazywanie konkretnych kwot na konto LOZS.

Jeżeli chodzi o pozyskane środki tytułu dotacji PZSS:

w dniu 9 stycznia 2009 roku na konto WZSS wpłynęła kwota – 19 900,00 zł, która była zwrotem dotacji za lata 2008 i 2007, było to możliwe ponieważ formalnie sprawy związane z jej przyznaniem załatwiono w roku 2008. Ponieważ część tej kwoty była wypracowana przez LOZS, Zarząd WZSS podjął Uchwałę nr 2/2009 z dnia 29 stycznia 2009 roku o przekazaniu LOZS kwoty 8 725,00 zł. Uchwała ta została zmodyfikowana w dniu 16 lutego 2009 poprzez Uchwałę nr 6/2009, pomniejszającą kwotę przeznaczoną do przekazania LOZS o składkę członkowską należną WZSS, czyli o kwotę 3 500,00 zł. Tak więc do dyspozycji WZSS pozostała kwota 11 175,00 zł oraz kwota, zaliczona na poczet składek, o czym była mowa powyżej. Ta dotacja nie była obciążona potrzebą rozliczenia jej przed PZSS.

Wniosek o dotację na zasadach określonych w Uchwale nr 18 PZSS został złożony do PZSS w dniu 10 grudnia 2009 roku. Po rozpatrzeniu go przez Prezesa PZSS uzyskaliśmy dotacje w wysokości 10 625,00 zł. Z tej kwoty, zgodnie ze wspominanym już porozumieniem z LOZS, na ich cele statutowe przysługiwały środki w wysokości 4 500,00 zł. Całość powyższej kwoty musiała być przeznaczona na cele określone we wniosku, czyli nie mogła pomóc pokryciu start Związku z roku 2008. Na podstawie Uchwały Zarządu nr 19/2009 z dnia 9 listopada 2009 roku, opracowano wniosek, który zakładał następujące przeznaczenie dotacji:

1.   Kwota około 7 000,00 zł zostanie przeznaczona na zakup sprzętu informatycznego w postaci komputera mobilnego (notebook) wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem opartym o licencje komercyjne oraz uzupełniającej to stanowisko drukarki w postaci maszyny wielofunkcyjnej. Zakup powyższego sprzętu staje się koniecznością z uwagi  na potrzebę obsługi elektronicznych urządzeń treningowych, które pozostają w posiadaniu związku i są wykorzystywane przede wszystkim do szkolenia dzieci i młodzieży w ramach kadry wojewódzkiej. W przypadku napotkania odpowiedniej promocji tego typu sprzętu możliwe jest także, że zakupione zostaną dwa komputery, co znacznie poprawi pracę zarówno trenera koordynatora kadry wojewódzkiej, jak również współpracujących z nim trenerów klubowych.

2.   kwota do wartości około 2 500,00 zł zostanie przeznaczona na zakupy drobnego sprzętu oraz środków takich jak: tarcze do strzelań pistoletowych oraz karabinowych, zarówno pneumatycznych jak i kulowych, rzutki do strzelań śrutowych, specjalistyczne kalibromierze dla potrzeb obsady sędziowskiej zawodów, specjalistyczny sprzęt do pomiarów oporu języka spustowego, Wyżej wymieniony sprzęt będzie stanowił wsparcie dla organizatorów zawodów strzeleckich, będących podmiotami zrzeszonymi w WZSS,  odbywających się na terenie województwa wielkopolskiego

3.   Zgodnie z porozumieniem zawartym z Leszczyńskim Okręgowym Związkiem Strzeleckim, kwota pozostająca po realizacji pkt. 1 i 2, która nie będzie przekraczać wartości 1 000,00 zł, zostanie przeznaczona na refundację kosztów wspominanego podmiotu, poniesionych na wynajem obiektów – strzelnic, na zawody, których wspominany związek był organizatorem. Na pokrycie powyższej kwoty związek okręgowy dysponuje stosownymi dokumentami finansowymi w formie faktur VAT, rachunków i dowodów wpłat.

Dotację rozliczono do dnia 15 stycznia 2010 roku w następujący sposób:

Zakupy sprzętu:

L.p.zakupiony sprzętprzekazanodata zakupukwota zakupu
1.Komputer mobilny ASUS N61VG – JX025V- 2 zestawy łącznie z systemem operacyjnym oraz pakietem biurowym MS OFFICE 2007WZSS06.01.20105 680,00
2.Drukarka wielofunkcyjna LFF PHILIPS 6020WZSS06.01.2010495,00
3.Program graficzny CORELLDRAW X3 PLLOZS06.01.2010950,00
4.Kalibromierz K – 4 ; 2 sztukiLOZS11.01.2010500,00
5.Tarcze: Psp, ksp, ppn 17*17rzutki strzeleckiezaklejki do tarcz LOZS 30.12.2009oraz 11.01.20102 050,99
Ogółem:9 675,99
Słownie:dziewięćtysięcysześćsetsiedemdziesiątpięć złotych 99/100

Ponadto zgodnie z porozumieniem zawartym z Leszczyńskim Okręgowym Związkiem Strzelectwa, na podstawie Uchwały nr 1 / 2010 Zarządu WZSS w Poznaniu z dnia 12 stycznia 2010 roku, zrefundowano w wysokości:

1 000,00 zł. (tysiąc złotych 00/100)

koszty wspominanego podmiotu, poniesione na wynajem obiektów – strzelnic, na zawody, których w roku 2009 wspominany związek był organizatorem. Na pokrycie powyższej kwoty związek okręgowy dysponuje stosownymi dokumentami finansowymi w formie faktur VAT, rachunków i dowodów wpłat.

Łączna kwota przedstawionych powyżej rozliczeń wynosi:

10 675,99 zł (dziesięćtysięcysześćsetsiedemdziesiątpięć złotych 99/100)

Powstała różnica wynosząca 50,99 zł (pięćdziesiąt złotych 99/100) została pokryta ze środków własnych WZSS w Poznaniu.

Następną formą zdobycia funduszy na działalność statutową WZSS w roku 2009 były Egzaminy Patentowe. Z tej formy działalności Zwiazek uzyskał kwotę:

2 600,00 zł.

Koszty poniesione na organizację egzaminów wyniosły 492,23 zł (jedna delegacja i koszty wynajmu strzelnicy). Do dyspozycji Związku pozostało:

2 107,77 zł.

Ponieważ wszystkie opisane powyżej działania nie pokrywały jeszcze straty z początku roku, Zarząd podjął działania w celu pozyskania dodatkowych środków finansowych, pochodzących z darowizn. W ten sposób na konto WZSS wpłynęła kwota:

4 100,00 zł.

Rozliczając wszystkie inne niż składki członkowskie źródła przychodów, pomniejszone o ujemne saldo rachunku z roku 2008, Związek w roku 2009 dysponował kwotą:

3 469,27 zł

W skład powyższej sumy nie wchodzi dotacja za rok 2009.

Ważnym aspektem dla działalności Związku są także środki finansowe pozyskiwane z Urzędu Marszałkowskiego, pochodzące z punktów zdobytych przez Kluby WZSS w ramach rywalizacji dzieci i młodzieży. W roku 2009 Związek dysponował z tego tytułu kwotą:

24 832,00 zł

Powyższa kwota zgodnie z przyjętym preliminarzem wydatków została podzielona pomiędzy dwie pozycje:

zakupy sprzętu sportowego, paliwa, leków i odżywek (do realizacji zadań  tj. zgrupowań i zawodów) – 19 000,00 zł.
Zgrupowania i konsultacje (faktury i rachunki dotyczące kosztów zgrupowań, wystawione na WSS w Poznaniu, forma płatności- przelew) – 5 832,00 zł.

Zgodnie z Uchwałą Zarządu nr 16/2009 z dnia 27 maja 2009 roku rozdysponowano pomiędzy członków Związku następujące środki finansowe, pochodzące z pozycji zakupy sprzętu sportowego, paliwa, leków i odżywek:

  1. Strzelecki Klub Sportowy „INTER-CONTINENTAL” w Pile: środki finansowe w wysokości 2 500,00 zł (dwatysiącepięćset złotych 00/100)
  2. Klub Strzelectwa Sportowego Ligi Obrony Kraju „BURSZTYN” w Kaliszu: środki finansowe w wysokości 2 500,00 zł (dwatysiącepięćset złotych 00/100)
  3. Sekcja Strzelecka Rawickiego Klubu Sportowego „BOCK” w Rawiczu: środki finansowe w wysokości 2 000,00 zł (dwatysiące złotych 00/100)

przyznane w formie dofinansowania do zakupu sprzętu oraz

  1. Uczniowski Klub Sportowy „DELFIN” Biedrusko: środki finansowe w wysokości 2 600,00 zł (dwatysiacesześćset złotych 00/100)

przyznane na zakup sprzętu według własnych potrzeb.

Następnie zgodnie z Uchwałą Zarządu nr 18/2009 z dnia 9 listopada 2009 dokonano zakupów sprzętu na rzecz Związku – ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb Kadry Wojewódzkiej:

  • 1 343,00 zł wild drive super – urządzenie do treningu mentalnego
  • 770,00 zł urządzenie do pomiaru spustu
  • 364,00 zł urządzenie do pomiaru spustu
  • 613,00 zł klucze dynamometryczne do broni
  • 208,01 zł odważniki spustu
  • 957,00 zł chronometr prędkości pocisku
  • 3 804,99 zł komputer przenośny do obsługi urządzeń pomiarowych
  • 1 340,00 zł śrut do broni pneumatycznej

Sprzęt zakupiony na podstawie Uchwały nr 18 pozostaje w dyspozycji Trenera Koordynatora kadry Wojewódzkiej Strzelectwa.

Dokonując przedstawionych powyżej zakupów Zarząd wykorzystał kwotę 19 000,00 zł w całości.

Kwota 5 832,00 zł została przeznaczona do dyspozycji Trenera Koordynatora kadry Wojewódzkiej Strzelectwa i była przewidziana na wsparcie akcji szkoleniowych i zgrupowań. Pełna informacja na temat jej wykorzystania zostanie przedstawiona w sprawozdaniu dotyczącym działalności sportowej Związku w roku 2009. Można jednak zaznaczyć, że wydatkowano ją w czasie obozu letniego kadry wojewódzkiej, a także w czasie dodatkowych akcji szkoleniowych śrutowców w Rawiczu i Bydgoszczy.

Na zakończenie dane czysto statystyczne dotyczące obrotu kontem:

wpłaty pochodzące od członków Związku na konto WZSS z tytułu opłat związanych z wydaniem licencji, legitymacji członkowskich, a także z tytułu składek członkowskich PZSS od osób fizycznych, wynosiły w roku 2009 - 35 070,00 zł

z konta WZSS przekazano na konto PZSS kwotę 38 245,00 zł oraz na konto LOZS kwotę 6 225,00 zł – czyli razem 43 470,00 zł

Reasumując dane zwarte w niniejszym sprawozdaniu, należy stwierdzić, że działania Zarządu WZSS, podjęte w roku 2009 doprowadziły do zniwelowania straty, jaka zanotował Związek w roku 2008. Biorąc pod uwagę dane z początku sprawozdania, Zarząd doprowadził do dodatniego bilansu za rok 2009.

Dla pełnego obrazu sytuacji finansowej należy jeszcze dodać, że kwotę zamykającą bilans na dzień 31 grudnia 2009 roku należy pomniejszyć o dotację z PZSS czyli 10 625,00 zł, a to oznacza, że do dyspozycji Związku z dniem 1 stycznia 2010 roku pozostawała kwota:

290,10 zł.

Tak więc Zarząd WZSS w roku 2009, wypracował na rzecz Związku kwotę

14 203,60 zł.

Dzięki niej, udało się zamknąć rok rozliczeniowy dodatnim saldem oraz wyrównać zaległości z lat poprzednich.