Uchwała nr 13 / 2008

Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu
z dnia 12 listopada  2008 r.
w sprawie wprowadzenia Projektu Regulaminu Walnego Zebrania Delegatów
Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu
w dniu 19 listopada 2008 r.


§ 1.

1.  Zarząd WZSS w Poznaniu postanawia, przyjąć projekt Regulaminu Walnego Zebrania Delegatów WZSS w Poznaniu w dniu 19 listopada 2008 roku w brzmieniu stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.

2.  Dla prawomocności regulaminu, o którym mowa w ust. 1, niezbędne jest przyjęcie go w głosowaniu przez Walne Zebranie Delegatów WZSS w Poznaniu w dniu 19 listopada 2008 roku.

§ 2.

Uchwała została przyjęta jednogłośnie przy obecności 5 członków Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu.

Załącznik nr 1

do Uchwały nr 13/2008
Zarządu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu
z dnia 12 listopada 2008 r.
w sprawie projektu Regulaminu Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu
w dniu 19 listopada 2008 roku.


PROJEKT

Regulamin

Walnego Zebrania Delegatów
Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu,
w dniu 19 listopada 2008 r.

§ 1

Zebranie Delegatów, nazywane dalej zebraniem, Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu, w dniu 19 listopada 2008 r. zwanego dalej Związkiem, obraduje w oparciu o statut Związku oraz niniejszy Regulamin.

§ 2

Główne cele zebrania:

  • wybór delegatów na Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze Delegatów Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego;
  • przyjęcie nowego Statutu Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Poznaniu;
  • podjęcie uchwał dotyczących kierunków pracy Związku na rok 2009.

§ 3

1.  W zebraniu biorą udział z głosem stanowiącym, czynnym i biernym prawem wyborczym, delegaci członków Związku.

2.  W zebraniu mogą uczestniczyć z głosem doradczym zaproszeni goście. Gościom nie przysługuje prawo składania wniosków personalnych dotyczących wyboru delegatów, Przewodniczącego i Sekretarza Zebrania oraz członków poszczególnych komisji zebrania. Goście nie mają czynnych ani biernych praw wyborczych.

§ 4

1.  Zebranie jest prawomocne i może podejmować uchwały, jeżeli uczestniczy w nim co najmniej połowa delegatów członków Związku.

2.  Uchwalenie nowego statutu Związku, zgodnie z § 27 statutu, może nastąpić tylko w drodze uchwały podjętej większością 2/3 głosów obecnych delegatów.

§ 5

Zebranie otwiera Prezes lub Wiceprezes Związku, który wnioskuje o dokonanie wyboru Przewodniczącego Zebrania, oraz Sekretarza Zebrania, który jest jednocześnie protokolantem.

§ 6

1.  Przewodniczący Zebrania wybierany jest w głosowaniu jawnym. Kieruje on obradami, czuwa nad sprawnym ich przebiegiem zgodnie z przyjętym porządkiem obrad, przedstawia kandydatury do poszczególnych komisji zebrania, udziela głosu uczestnikom zebrania, podejmuje doraźne decyzje w sprawach nie unormowanych niniejszym Regulaminem.

2.  Sekretarz zebrania wybierany jest w głosowaniu jawnym, a jego zadaniem jest zapisywanie przebiegu obrad i sporządzenie protokółu, który przedstawia do podpisu przewodniczącemu zebrania w okresie 7 dni od zakończenia Zebrania.

§ 7

1.  Po dokonaniu wyboru Przewodniczącego Zebrania oraz Sekretarza, wybrany Przewodniczący Zebrania poddaje dyskusji proponowany przez Zarząd Związku regulamin obrad. Następnie po naniesieniu zgłoszonych poprawek poddaje go pod głosowanie Zebrania.

2.  Po przyjęciu regulaminu obrad Przewodniczący Zebrania przeprowadza wybory komisji Zebrania, określonych w § 12 niniejszego regulaminu, których zakres działania normują kolejno: § 13;§ 14; § 15 i § 16.

3.  Po dokonaniu wyboru komisji Zebrania Przewodniczący Zebrania poddaje dyskusji proponowany porządek obrad. Następnie wraz ze zgłoszonymi poprawkami odczytuje ostatecznie ustalony porządek obrad i poddaje go pod głosowanie Zebrania.

4.  W następnej kolejności Przewodniczący Zebrania przekazuje głos Przewodniczącemu Komisji Mandatowej, która przestawia sprawozdanie w którym stwierdza prawomocność Zebrania oraz jego zdolności do podejmowania uchwał.

5.  W przypadku gdy Komisja Mandatowa stwierdzi, że Zebranie jest prawomocne i posiada zdolność do podejmowania uchwał, Przewodniczący Zebrania przechodzi do procedowania nad uchwalonym porządkiem obrad. Jeżeli Komisja Mandatowa stwierdzi brak zdolności Zebrania do podejmowania uchwał, Przewodniczący zebrania zamyka jego obrady.

6.  Obliczenia głosów w przypadkach określonych w ust. od 1 do 5, dokonuje Sekretarz Zebrania.

§ 8

1.  Uczestnikom zebrania przysługuje prawo głosu w dyskusji po uprzednim zgłoszeniu się do Przewodniczącego Zebrania i uzyskaniu od niego potwierdzenia prawa zabrania głosu.

2.  Przewodniczący Zebrania może określić maksymalny czas trwania jednego wystąpienia oraz zadecydować o jednokrotnym zabieraniu głosu w danej sprawie przez każdego z uczestników Zebrania.

3.  Przewodniczący Zebrania może odebrać głos uczestnikowi Zebrania, jeśli jego wystąpienie przekracza ustalony czas lub nie licuje z powagą obrad.

4.  Mówca może poruszać w swoim wystąpieniu tylko sprawę, która znajduje się w porządku obrad lub na której omówienie otrzymał głos.

§ 9

1.  O kolejności dyskusji i głosowania nad zgłoszonymi wnioskami, projektami Uchwał i poprawkami decyduje Przewodniczący Zebrania.

2.  W razie zgłoszenia wniosków w tych samych sprawach, przewodniczący Zebrania poddaje pod głosowanie wniosek dalej idący jako pierwszy.

3.  Poprawki są zgłaszane przed głosowaniem, którego dotyczą.

4.  Przyjęcie poprawki jest uwarunkowane przyjęciem całego wniosku lub projektu Uchwały w poprawionej formie.

5.  Po przyjęciu wniosku lub projektu Uchwały w całości, żadnych poprawek zgłaszać nie wolno.

6.  Na żądanie przewodniczącego Zebrania wniosek powinien być zgłoszony na piśmie.

7.  Wniosek może być cofnięty przez wnioskodawcę, jednak tylko przed przystąpieniem do głosowania. Każdy z uczestników Zebrania ma prawo podtrzymania wniosku cofniętego przez wnioskodawcę.

8.  W razie przyjęcia wniosku o przystąpienie do głosowania bez dyskusji, przerwaniu lub odroczeniu dyskusji, nikt głosu już nie otrzymuje lecz przystępuje się od razu do głosowania, względnie w przypadku odroczenia dyskusji, do następnego punktu porządku obrad.

9.  Po zamknięciu dyskusji i odbytym głosowaniu nie można zabierać głosu w danej sprawie.

§ 10

1.  Każdy delegat może zgłosić wniosek w sprawie formalnej.

2.  Do wniosków formalnych zaliczają się wnioski dotyczące:

  1. przystąpienia do głosowania bez dyskusji lub przerwanie dyskusji;
  2. odesłania sprawy do komisji;
  3. odroczenia dyskusji;
  4. zmiany porządku dziennego;
  5. prowadzenia obrad;
  6. spraw nagłych.

§ 11

1.  Zatwierdzanie porządku obrad, przyjęcie regulaminu zebrania, podejmowanie uchwał i wniosków oraz wybór Przewodniczącego i Sekretarza Zebrania, a także członków poszczególnych komisji, następuje zwykłą większością głosów w głosowaniu, w którym biorą udział delegaci członków Związku, z zastrzeżeniem § 4 ust. 2.

2.  Zatwierdzanie porządku obrad, przyjęcie regulaminu Zebrania, podejmowanie uchwał i wniosków, a także wybór Przewodniczącego i Sekretarza Zebrania oraz członków poszczególnych komisji następuje w głosowaniu jawnym.

3.  Wybór delegatów na Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, następuje w głosowaniu tajnym.

4.  Do udziału w głosowaniu uprawnieni są tylko i wyłącznie delegaci członków Związku.

5.  Każdemu delegatowi przysługuje prawo do jednego głosu.

6.  Po wyczerpaniu dyskusji względnie przyjęciu wniosku o zamknięcie dyskusji, Przewodniczący Zebrania zamyka dyskusję i zarządza głosowanie.

7.  Od chwili przystąpienia do głosowania nikomu nie wolno zabierać głosu.

8.  Głosowanie jawne odbywa się przez podnoszenie rąk z mandatami.

9.  Głosowanie tajne odbywa się na specjalnie przygotowanych kartach  do głosowania.

§ 12

Zebranie wybiera tylko i wyłącznie spośród delegatów następujące Komisje:

1.  Mandatową;

2.  Uchwał i Wniosków;

3.  Skrutacyjną;

4.  Wyborczą.

§ 13

1.  Komisja Mandatowa składa się z 2 lub 3 osób, tj. przewodniczącego oraz członka lub dwóch członków Komisji.

2.  Wyboru Komisji dokonuje Zebranie, spośród członków zaproponowanych przez Przewodniczącego Zebrania lub delegatów.

3.  Kandydat musi wyrazić zgodę na kandydowanie.

4.  Zadania Komisji:

  1. określenie ogólnej liczby uprawnionych delegatów,
  2. ustalenie liczby obecnych delegatów,
  3. badanie uprawnienia delegatów do pełnoprawnego uczestnictwa w Zebraniu,
  4. obliczanie stosunku liczby obecnych delegatów do ogólnej liczby uprawnionych delegatów,
  5. orzekanie o prawomocności Zebrania   i jego zdolności do podejmowania uchwał.

5.  Po zakończeniu prac przewodniczący Komisji składa Walnemu Zebraniu sprawozdanie z dokonanych ustaleń i przekazuje protokół Przewodniczącemu Zebrania.

6.  Po wypełnieniu postanowień § 5 Komisja ulega likwidacji. Członkowie Komisji Mandatowej mogą być członkami innych Komisji Zebrania.

§ 14

1.  Komisja Uchwał i Wniosków składa się z 2 lub 3 osób, tj. przewodniczącego oraz członka lub dwóch członków Komisji.

2.  Wyboru Komisji dokonuje Zebranie, spośród członków zaproponowanych przez Przewodniczącego Zebrania lub delegatów.

3.  Kandydat musi wyrazić zgodę na kandydowanie.

4.  Zadania Komisji:

  1. Dokonanie analizy pod względem formalnym i merytorycznym wniosków zgłoszonych do Przewodniczącego Zebrania, jak też zawartych w materiałach i wystąpieniach uczestników.
  2. Przygotowanie projektów Uchwał Zebrania.

5.  Jeżeli zdaniem Komisji określone wnioski są nierealne lub niecelowe, Komisja przedstawia propozycję odrzucenia ich przez Zebranie.

6.  Przewodniczący Komisji referuje wnioski i projekty Uchwał, nad którymi można przeprowadzić dyskusje oraz głosowanie w sprawie ewentualnych zmian i przyjęcia wniosku lub grupy wniosków.

7.  Komisja sporządza ostateczne brzmienie Uchwał i przekazuje je Przewodniczącemu Zebrania.

§ 15

1.  Komisja Skrutacyjna składa się z 2 lub 3 osób, tj. przewodniczącego oraz członka lub dwóch członków Komisji.

2.  Wyboru Komisji dokonuje Zebranie, spośród członków zaproponowanych przez Przewodniczącego Zebrania lub delegatów.

3.  Kandydat musi wyrazić zgodę na kandydowanie.

4.  W skład Komisji Skrutacyjnej nie mogą wchodzić kandydaci na delegatów na Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

5.  Zadania Komisji:

  1. Zliczanie głosów oddawanych za, przeciw lub wstrzymujących się podczas głosowań odbywających się w czasie Zebrania
  2. Sporządzenie kart do głosowania, na podstawie otrzymanych od Przewodniczącego Zebrania list wyborczych, zawierających wpisane w porządku alfabetycznym nazwiska wraz z imionami osób kandydujących na delegatów, na Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.
  3. Zorganizowanie wyborów delegatów na Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, a następnie sporządzenie protokołu zawierającego wyniki wyborów, który jest dołączany do protokołu Zebrania.

6.  Po zakończeniu wyborów delegatów, przewodniczący Komisji przekazuje protokół Przewodniczącemu Zebrania.

§ 16

1.  Komisja Wyborcza składa się z 2 lub 3 osób, tj. przewodniczącego oraz członka lub dwóch członków Komisji.

2.  Wyboru Komisji dokonuje Zebranie, spośród członków zaproponowanych przez Przewodniczącego Zebrania lub delegatów.

3.  Kandydat musi wyrazić zgodę na kandydowanie.

4.  Członek Komisji Wyborczej w przypadku kandydowania na delegata Związku, na Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, powinien być wyłączony z udziału w pracach Komisji, której skład należy wówczas uzupełnić.

5.  Zadaniem Komisji jest przedstawienie Zebraniu propozycji składu delegatów Związku, na Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, podanego w formie jednorodnej listy wyborczej, zawierającej nazwiska wraz z imionami osób kandydujących na delegatów Związku,

6.  Po przyjęciu przez Zebranie listy kandydatur, o której mowa w ust. 5, komisja przekazuje ją Przewodniczącemu Zebrania w celu przeprowadzenia wyborów.

7.  Lista wyborcza o której mowa w ust. 5, stanowi załącznik  do protokołu z Zebrania.

8.  Protokół wyniku wyborów, o którym mowa w § 15 ust. 6, zawierający ilość głosów uzyskanych przez każdego kandydata, podlega ogłoszeniu przez przewodniczącego Komisji Wyborczej, a następnie przekazaniu do Przewodniczącego Zebrania

§ 17

1.  Uprawnionymi do kandydowania na delegatów Związku, na Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, są wyłącznie osoby określone w § 3 ust. 1, niniejszego regulaminu, które dodatkowo posiadają legitymację członkowską Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

2.  Zebranie wybiera spośród osób określonych w ust. 1, dziewięciu delegatów Związku na Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego oraz jednego delegata rezerwowego.

§ 18

Zasady przeprowadzania wyborów na delegatów, na Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego:

1.  Kandydaci na delegatów są zgłaszani na jednorodną listę przez uprawnionych do tego członków Zebrania, określonych w § 3 ust. 1, niniejszego regulaminu.

2.  Liczba kandydatów nie jest ograniczona

3.  Listę kandydatów określa Komisja Wyborcza, zgodnie postanowieniami § 16 ust. 5, niniejszego regulaminu,  a głosowanie odbywa się na kartach, przygotowanych przez Komisję Skrutacyjną, zgodnie z postanowieniami § 15 ust. 5 pkt 2.

4.  Wpisanie na listę wymaga ustanego wyrażenia zgody przez kandydata.

5.  Głosowanie zgodnie z postanowieniami § 11 ust. 3 jest tajne.

6.  Delegatami na Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, zostają kandydaci, którzy uzyskali kolejno największą ilość głosów w przeprowadzonym głosowaniu, zgodnie z limitem określonym w § 17 ust. 2.

7.  W przypadku, gdy dwóch lub więcej kandydatów otrzyma taką samą liczbę głosów, a przez to, ilość osób wybranych na delegatów przekracza limit określony w § 17 ust. 2, o wyborze decyduje dodatkowe głosowanie w którym biorą udział tylko ci kandydaci, których równa liczba głosów spowodowała przekroczenia wspominanego limitu.

8.  Głosowanie, o którym mowa w ust. 7, zgodnie z postanowieniami  § 11 ust. 3 jest tajne,  a delegatem zostaje osoba lub zostają osoby, które uzyskały kolejno największą ilość głosów, uzupełniające skład wybrany w pierwszym głosowaniu, do limitu określonego w § 17 ust. 2. Głosowanie dodatkowe odbywa się na kartach, dodatkowo przygotowanych przez Komisję Skrutacyjną, zgodnie z postanowieniami § 15 ust. 5 pkt 2.

9.  Na podstawie wyników głosowania delegatem rezerwowym zostaje kandydat, którzy otrzymał kolejno dziesiątą liczbę głosów. Delegat rezerwowy bierze udział w Walnym Zebraniu Sprawozdawczo – Wyborczym Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego w przypadku usprawiedliwionej absencji w tym zebraniu jednego z delegatów.

§ 19

Głos jest nieważny w przypadku:

1.  dopisania na karcie wyborczej nazwiska osoby spoza listy zatwierdzonej przez zebranie do głosowania;

2.  przekreślenia lub zniszczenia karty do głosowania;

3.  gdy na karcie do głosowanie nie został postawiony przynajmniej jeden znak „X” w kratce przy nazwisku kandydata;

4.  gdy na karcie do głosowania postawiono więcej niż dziewięć znaków „X” w kratce przy nazwisku kandydata.

§ 20

Głosowanie nad projektem Statutu Związku odbywa się na zasadach określonych w § 4 ust. 2 oraz § 11 ust. 2, niniejszego regulaminu.

§ 21

Z przebiegu Zebrania sporządzany jest protokół, który podpisują Przewodniczący i Sekretarz zebrania.

§ 22

Regulamin wchodzi w życie po jego zatwierdzeniu przez Zebranie.