height=

9 września 2023 na strzelnicy w Mutowie obyły się VI Mistrzostwa Wielkopolski w Strzelaniu z Broni Historycznej Centralnego Zapłonu. Zawody rozegrane zostały w czterech konkurencjach – pistolet/rewolwer, pistolet wojskowy, karabinek, karabin. Do uczestnictwa w zawodach zarejestrowało się 32 zawodników z 9 klubów z całej Polski. O godzinie 9.00 Przemysław Nowak – Prezes Klubu Tarcza Szamotuły – uroczyście otworzył zawody i przywitał przybyłych gości, zawodników oraz widzów. Zawody swoją obecnością zaszczycił Wojewoda Wielkopolski - Pan Michał Zieliński, który zabrał głos podczas ich otwarcia. Głos zabrał również Tomasz Pawlak – Prezes Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Pierwsi zawodnicy przystąpili do rywalizacji o 9.20 na 8 torach strzeleckich.  Wszystkie konkurencje rozgrywane były na dystansie 50 m, podczas których zawodnicy oddawali po 10 strzałów do tarczy N23p (wojskowej) i Ts-3 (sportowej), a broń używana na Mistrzostwach nie może być młodsza niż 50 lat.

Pistolet/Rewolwer to technicznie najtrudniejsza z konkurencji, w której każdy nawet najdrobniejszy błąd przekłada się na dużą stratę na tarczy. W rywalizacji uczestniczyło 17 zawodników, a najlepszym w tej konkurencji okazał się Leszek Przybysz – zawodnik Zbrojowni Suchy Las – uzyskując wynik 154 punktów i tym samym zdobywając tytuł Mistrza Wielkopolski. Drugie miejsce wywalczył Krzysztof Dolata z Wiarusa Oborniki zdobywając 141 pkt. Trzecie miejsce zdobył Zbigniew Długi z Jastrzębia Swarzędz z 136 punktami.

W konkurencji pistolet wojskowy wystartowało 12 zawodników. Najwyższy wynik tj. 163 pkt. uzyskał Piotr Niemczyk z Tarczy Szamotuły, zdobywając tytuł Mistrza Wielkopolski w tej konkurencji. Drugie miejsce zajął Zbigniew Długi z Jastrzębia Swarzędz z wynikiem 156 pkt., a trzecie Leszek Przybysz ze Zbrojowni Suchy Las, z 147 punktami.

W trzeciej najpopularniejszej konkurencji mistrzostw 18 zawodników strzelało z karabinków. Tył Mistrza Wielkopolski zdobył Piotr Niemczyk z Tarczy Szamotuły, który zdobył wynik 179 pkt. Miejsce drugie zajął Zbigniew Długi, z Jastrzębia Swarzędz z 176 pkt., a trzecie Krzysztof Nowakowski z Tarczy Szamotuły zdobywając 174 punktów.

Do rywalizacji w strzelaniu z karabinu przystąpiło 11 zawodników. Najlepszym okazał się Zbigniew Długi z Jastrzębia Swarzędz zdobywając 173 pkt i tytuł Mistrza Wielkopolski. Drugie miejsce z wynikiem 168 pkt zajął Krzysztof Nowakowski z Tarczy Szamotuły a trzecie Radosław Matz 168 pkt z Tarczy Szamotuły.

Mistrzowie oraz Wicemistrzowie odebrali medale i pamiątkowe dyplomy z rąk organizatorów. Zgodnie z regulaminem zawodów wręczone zostały także puchary w ramach punktacji wieloboju strzeleckiego. Puchar Prezesa Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego przypadł Zbigniewowi Długiemu, który w wszystkich konkurencjach rozgrywanych na mistrzostwach zdobył 641 pkt. Drugie Miejsce przypadło Leszkowi Przybyszowi z 637 punktami, a trzecie Piotrowi Niemczykowi, który wystrzelał razem 591 punktów. Organizatorami VI Mistrzostw Wielkopolski w Strzelaniu z Broni Historycznej Centralnego Zapłonu byli Wielkopolski Związek Strzelectwa Sportowego oraz Klub Strzelecki Tarcza Szamotuły. Zawodom towarzyszyły wystawy broni historycznej. Swoje rozległe zbiory zaprezentowali i opowiadali o nich uczestnikom i przybyłym gościom kolekcjonerzy Zbigniew Długi i Henryk Plewa. Zwiedzający mogli podziwiać egzemplarze broni z okresu I i II wojny światowej oraz bardziej współczesne konstrukcje wojskowe i sportowe.

Bardzo uroczystym elementem w trakcie zawodów było wręczenie Odznak Honorowych Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Jest to wyróżnienie przyznawane przez Prezydium Zarządu PZSS działaczom sportowym, trenerom, sędziom, zawodnikom oraz innym osobom współpracującym. Wojewoda Wielkopolski - Pan Michał Zieliński wraz z Prezesem WZSS uroczyście uhonorowali 9 działaczy KS Tarcza Szamotuły. Brązowe odznaki otrzymali: Adrian Chudziak, Marian Hermann, Artur Matuszak, Michał Musiał, Henryk Plewa i Maciej Taborski. Srebrne odznaczenia otrzymali: Grzegorz Jaskuła, Przemysław Nowak i Ryszard Wegner.

Mistrzostwa Wielkopolski to druga cykliczna impreza obok Mistrzostw Polski w Strzelaniu z Broni Historycznej. Jeśli doliczyć również klubowe zawody w strzelaniu z broni historycznej czy kolekcjonerskiej to śmiało możemy stwierdzić, że Wielkopolska jest się liderem na mapie kraju w konkurencjach strzelań z broni historycznej.